HomeZdrowiePoznaj popularne objawy niedoczynności...

Poznaj popularne objawy niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy są często podobne do innych schorzeń, ale warto im się przyjrzeć. W rzeczywistości około 12% ludzi doświadcza nieprawidłowej czynności tarczycy w pewnym momencie ich życia.

Kobiety osiem razy częściej chorują na tarczycę niż mężczyźni. Ponadto problemy z tarczycą rosną wraz z wiekiem i mogą wpływać na dorosłych inaczej niż dzieci.

Na najbardziej podstawowym poziomie hormon tarczycy jest odpowiedzialny za koordynację energii, wzrostu i metabolizmu w twoim ciele. Problemy mogą wystąpić, gdy poziom tego hormonu jest zbyt wysoki lub niski.

Niedoczynność tarczycy lub niski poziom hormonu tarczycy spowalnia metabolizm i zmniejsza wzrost lub naprawę wielu części ciała.

Niedoczynność tarczycy – co to jest?

Tarczyca to mały gruczoł w kształcie motyla, który zasłania przednią część tchawicy. Uwalnia hormon tarczycy, który kontroluje wzrost i metabolizm zasadniczo każdej części twojego ciała. Przysadka mózgowa, maleńki gruczoł na środku twojej głowy, monitoruje twoją fizjologię i uwalnia hormon pobudzający tarczycę (TSH). TSH jest sygnałem do tarczycy, aby uwolnić hormon tarczycy.

Czasami poziom TSH wzrasta, ale tarczyca nie może uwolnić więcej hormonu tarczycy w odpowiedzi. Jest to znane jako pierwotna niedoczynność tarczycy, ponieważ problem zaczyna się na poziomie tarczycy. Innym razem poziom TSH spada, a tarczycy nigdy nie otrzymuje sygnału do zwiększenia poziomu hormonów tarczycy. Nazywa się to wtórną niedoczynnością tarczycy.

Poznaj najbardziej popularne objawy niedoczynności tarczycy.

Uczucie zmęczenia

Jednym z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy jest uczucie zmęczenia. Hormon tarczycy kontroluje równowagę energetyczną i może wpływać na to, czy czujesz się gotowy na drzemkę. Hormon tarczycy odbiera sygnały z mózgu i koordynuje komórki, aby zmienić ich funkcje, w zależności od tego, co jeszcze dzieje się w twoim ciele.

Osoby z wysokim poziomem hormonu tarczycy są nerwowe i roztrzęsione. Natomiast osoby z niskim poziomem tarczycy czują się wyczerpane i ociężałe.

Przybranie na wadze

Nieoczekiwany przyrost masy ciała jest kolejnym częstym objawem niedoczynności tarczycy. Gdy poziom tarczycy jest niski, metabolizm przełącza tryby. Zamiast spalać kalorie dla wzrostu i aktywności, ilość energii zużywanej w spoczynku lub podstawowa przemiana materii zmniejsza się. W rezultacie organizm ma tendencję do przechowywania większej ilości kalorii z diety w postaci tłuszczu.

Sprawdź to ➡ ➡  Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie

Z tego powodu niski poziom hormonów tarczycy może powodować przyrost masy ciała, nawet jeśli liczba spożytych kalorii pozostaje stała. W rzeczywistości, w jednym badaniu, ludzie ze świeżo zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy zyskali średnio 7-14 kg w roku od diagnozy.

Uczucie zimna

Ciepło jest produktem ubocznym spalania kalorii. Na przykład zastanów się, jak bardzo jesteś gorący podczas treningu. To dlatego, że spalasz kalorie. Nawet gdy siedzisz, spalasz niewielką ilość kalorii. Jednak w przypadku niedoczynności tarczycy obniża się poziom podstawowej przemiany materii, zmniejszając ilość wytwarzanego ciepła.

Ponadto hormon tarczycy włącza termostat na brązowym tłuszczu, który jest wyspecjalizowanym rodzajem tłuszczu, który wytwarza ciepło. Brązowy tłuszcz jest ważny w utrzymywaniu ciepła ciała w zimnym klimacie, ale niedoczynność tarczycy uniemożliwia mu wykonywanie pracy.

Bóle mięśni i stawów

Niski poziom hormonu tarczycy zmienia metabolizm w kierunku katabolizmu, czyli gdy organizm rozkłada tkanki ciała, takie jak mięśnie za energię. Podczas katabolizmu siła mięśni maleje, potencjalnie prowadząc do osłabienia. Proces rozbijania tkanki mięśniowej może również prowadzić do bólu.

Wszyscy czują się słabi raz na jakiś czas. Jednak osoby, które mają objawy niedoczynności tarczycy dwukrotnie częściej niż zwykle odczuwają osłabienie w porównaniu do osób zdrowych. Dodatkowo, 34% osób z niedoczynnością tarczycy dostaje skurcze mięśni w przypadku braku ostatniej aktywności.

Wypadanie włosów

Jak większość komórek, mieszki włosowe są regulowane przez hormon tarczycy. Ponieważ mieszki włosowe mają komórki macierzyste, które mają krótki czas życia i szybki obrót są bardziej wrażliwe na niski poziom tarczycy niż inne tkanki.

Niski poziom hormonu tarczycy powoduje, że mieszki włosowe przestają się regenerować, powodując utratę włosów. Poprawi asię to zazwyczaj, gdy leczy się tarczycę.

Zastanów się nad niedoczynnością tarczycy, jeśli wystąpią nieoczekiwane zmiany częstości lub schematu utraty włosów, szczególnie jeśli twoje włosy staną się niejednolite lub grubsze. Inne problemy z hormonami mogą również powodować nieoczekiwane wypadanie włosów. Twój lekarz może pomóc ci ustalić, czy utrata włosów jest czymś, o co musisz się martwić.

Swędząca i sucha skóra

Podobnie jak mieszki włosowe, komórki skóry charakteryzują się szybkim obrotem. Dlatego też są one wrażliwe na utratę sygnałów wzrostu z hormonu tarczycy. Po przerwaniu normalnego cyklu odnawiania skóry odrastanie skóry może potrwać dłużej.

Zmiany w skórze, których nie można obwiniać za alergie, takie jak katar sienny czy nowe produkty mogą być bardziej praktycznym objawem problemów z tarczycą. Wreszcie niedoczynność tarczycy jest czasami spowodowana chorobą autoimmunologiczną. Może to wpływać na skórę, powodując obrzęk i zaczerwienienie, znane jako obrzęk śluzowaty.

Sprawdź to ➡ ➡  Olej obniżający poziom cholesterolu może zwalczać nadciśnienie i zwiększać długowieczność

Uczucie przygnębienia

Objawy niedoczynności tarczycy wiążą się z depresją. Powody tego są niejasne, ale może to być mentalny objaw ogólnego spadku energii i zdrowia. 64% kobiet i 57% mężczyzn z niedoczynnością tarczycy zgłasza uczucia depresji.

Ponadto fluktuacje hormonów poporodowych są częstą przyczyną niedoczynności tarczycy, potencjalnie przyczyniając się do depresji poporodowej.

Uczucie depresji jest dobrym powodem, aby porozmawiać z lekarzem lub terapeutą. Mogą być w stanie pomóc ci poradzić sobie bez względu na to, czy depresja jest spowodowana problemami tarczycy, czy czymś innym.

Kłopoty z koncentracją lub pamięcią

Wielu pacjentów z niedoczynnością tarczycy skarży się na „zamglenie” umysłowe i kłopoty z koncentracją. Sposób, w jaki ta mentalna mglistość się przedstawia, zależy od osoby.

Przyczyny tego nie są jeszcze w pełni zrozumiałe, ale trudności w pamięci polepszają się przy leczeniu niskiego poziomu hormonu tarczycy.

Trudności w pamięci lub koncentracji mogą zdarzyć się każdemu, ale jeśli są nagłe lub ciężkie mogą być sygnałem niedoczynności tarczycy.

Zaparcia

Niski poziom tarczycy powoduje hamowanie pracy okrężnicy. Według jednego z badań zaparcia dotyczą 17% osób z niskim poziomem hormonu tarczycy, w porównaniu do 10% osób z prawidłowym poziomem tarczycy.

Podczas, gdy zaparcie jest częstą dolegliwością u pacjentów z niedoczynnością tarczycy, nieczęste jest zaparcie jako jedyny lub najbardziej poważny objaw.

Jeśli doświadczasz zaparć, ale poza tym czujesz się dobrze, wypróbuj te domowe środki, zanim zaczniesz się martwić o tarczycę.

Ciężkie lub nieregularne okresy

Nieregularne, jak i ciężkie krwawienia miesiączkowe to objawy niedoczynności tarczycy.

Jedno z badań wykazało, że około 40% kobiet z niskim poziomem hormonu tarczycy doświadczyło narastającego nieregularnego miesiączkowania lub ciężkiego krwawienia w ciągu ostatniego roku, w porównaniu do 26% kobiet z prawidłowym poziomem tarczycy.

Hormon tarczycy wchodzi w interakcje z innymi hormonami, które kontrolują cykl menstruacyjny, a nieprawidłowe poziomy mogą zakłócać ich sygnały. Ponadto hormon tarczycy wpływa bezpośrednio na jajniki i macicę.

Istnieje wiele problemów oprócz niedoczynności tarczycy, które mogą powodować ciężkie lub nieregularne okresy. Jeśli masz nieregularne lub ciężkie okresy, które zakłócają twój styl życia rozważ rozmowę z ginekologiem, zanim zaczniesz się martwić o tarczycę.


ZOBACZ TAKŻE