Zapalenie wyrostka robaczkowego: przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie wyrostka robaczkowego może być ostre lub przewlekłe. Jest najczęstszą przyczyną bólu brzucha, którego następstwem jest operacja. Około 5 procent ludzi na świecie doświadcza zapalenia wyrostka robaczkowego w pewnym momencie ich życia.

Może się zdarzyć w dowolnym momencie życia, ale występuje najczęściej w wieku 10 do 30 lat. Jest częstsze u mężczyzn niż u kobiet.

Nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego może spowodować pęknięcie wyrostka robaczkowego i wywołać infekcję, w niektórych przypadkach może być śmiertelne.

Zapalenie wyrostka robaczkowego czy niestrawność?

Niestrawność lub inny ból związany z gazami są częstymi objawami zapalenia wyrostka robaczkowego. W niektórych przypadkach może się wydawać, że gaz jest uwięziony i nie można go wydalić.

Jeśli twoje objawy utrzymują się dłużej niż jeden dzień lub powodują nieznośny ból lub dyskomfort, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Powinieneś także zobaczyć się z lekarzem, jeśli doświadczasz innych niezwykłych objawów.

Zapalenie wyrostka robaczkowego objawy

Jeśli masz zapalenie wyrostka robaczkowego możesz doświadczyć jednego lub więcej z następujących symptomów:

 • ból wokół pępka
 • ból brzucha po prawej stronie
 • utrata apetytu
 • nudności
 • wymioty
 • biegunka
 • zaparcie
 • obrzęk brzucha
 • gorączka

Zapalenie wyrostka robaczkowego może zacząć się jako łagodne skurcze. Często z czasem staje się bardziej ciężki. Możesz również poczuć, że ogólny ból staje się bardziej ukierunkowany. Prawdopodobnie nie zauważysz zmian w swoich nawykach jelitowych. Jednak zapalenie wyrostka robaczkowego może czasami wpływać na oddawanie moczu.

Jeśli podejrzewasz, że masz zapalenie wyrostka robaczkowego unikaj przyjmowania środków przeczyszczających lub lewatywy. Te zabiegi mogą spowodować pęknięcie wyrostka robaczkowego.

Jeśli masz tkliwość po prawej stronie i którykolwiek z tych objawów, skontaktuj się z lekarzem.

Czy ból pleców jest jednym z objawów?

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest związane przede wszystkim z bólem brzucha, ale ból ten może być odczuwany także w bokach lub plecach. Często ten ból nasila się, jeśli poruszasz się, chodzisz, a nawet kaszlesz.

Jeśli odczuwasz znaczny ból, który nie ustępuje po 4 godzinach powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Zapalenie wyrostka robaczkowego objawy u nastolatków

Chociaż objawy zapalenia wyrostka robaczkowego są takie same dla nastolatków, jak dla dorosłych mogą objawiać się inaczej. U nastolatków może zaczynać się od niewyraźnego bólu brzucha w pobliżu pępka. Ten ból może przejść do dolnej prawej strony brzucha.

Po pojawieniu się tego bólu mogą pojawić się inne objawy:

 • gorączka
 • utrata apetytu
 • mdłości
 • wymioty

Zapalenie wyrostka robaczkowego przyczyny

zapalenie wyrostka robaczkowego

W wielu przypadkach przyczyna zapalenia wyrostka robaczkowego nie jest znana. W jednym przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego może również występować wiele przyczyn.

Lekarze uważają, że niedrożność w wyrostku robaczkowym może powodować zapalenie wyrostka robaczkowego. Przeszkoda może być częściowa lub całkowita. Całkowite zatkanie jest przyczyną nagłej operacji.

Może to być również wynikiem:

 • powiększone mieszki limfatyczne
 • robaki
 • uraz
 • guzy

Kiedy w twoim wyrostku znajduje się niedrożność, bakterie mogą się namnażać w organie. Prowadzi to do powstania ropy, zwiększone ciśnienie może być bolesne. Brak dopływu krwi do wyrostka robaczkowego może powodować gangrenę. Jeśli wyrostek pęka, materia fekalna może wypełnić brzuch.

Zapalenie otrzewnej jest kolejną możliwą konsekwencją pękniętego wyrostka robaczkowego. Jest to zapalenie tkanki, które wyściela ścianę brzucha. Inne narządy mogą również ulegać zapaleniu po pęknięciu.

Jeśli zainfekowany wyrostek wycieknie zamiast pęknąć może utworzyć ropień . Ogranicza to infekcję do małego, otoczonego murem obszaru. Jednak ropień nadal może być niebezpieczny.

 

Zapalenie wyrostka robaczkowego leczenie

W większości przypadków konieczna będzie operacja. Jeśli masz ropień, który nie pękł, lekarz może najpierw podać antybiotyki. Następnie lekarz opróżni ropień za pomocą rurki. Następnie zostaniesz poddany operacji usunięcia wyrostka robaczkowego.

Jeśli masz pęknięty ropień lub wyrostek robaczkowy natychmiast trzeba wykonać operację. Twój lekarz może wykonać tę procedurę jako zabieg otwarty lub laparoskopię. Laparoskopia jest mniej inwazyjna, co skraca czas rekonwalescencji. Jednak w przypadku ropnia lub zapalenia otrzewnej może być konieczna otwarta operacja.

Zapalenie wyrostka robaczkowego, a ciąża

zapalenie wyrostka robaczkowego

Kiedy występuje u kobiet w ciąży, zwykle ma miejsce w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Jego objawy często mogą być mylone z rutynowym dyskomfortem związanym z ciążą, co utrudnia diagnozę. Opóźniona diagnoza może zwiększyć ryzyko powikłań, w tym utraty płodu. Kobiety w ciąży również mają większe ryzyko perforacji lub pęknięcia.

Leczenie kobiet w ciąży i zapalenia wyrostka robaczkowego jest takie samo jak w przypadku kobiet, które nie są w ciąży. Podczas powrotu do zdrowia kobiety w ciąży będą monitorowane jeszcze ściślej przez lekarza.

Jeśli zabieg laparoskopowy zostanie zakończony proces powrotu do zdrowia jest zasadniczo podobny u kobiet, które są w ciąży i nie są w ciąży. Jeśli potrzebna jest otwarta operacja, czas regeneracji może być dłuższy. Jest to szczególnie ważne, gdy mięśnie brzucha są cięte podczas zabiegu lub w przypadku zapalenia otrzewnej. W niektórych przypadkach zapalenie otrzewnej może spowodować utratę płodu.