Poznaj najlepsze zioła moczopędne, które usuną obrzęki

Zioła moczopędne są często przepisywane na wiele różnych chorób. Istnieje jednak wiele roślin i ziół, które zawierają więcej naturalnych właściwości moczopędnych. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najbardziej skutecznych.

Co to jest lek moczopędny, diuretyk?

Jestem pewna, że często słyszysz o właściwościach moczopędnych różnych ziół i napojów, ale czym dokładnie jest diuretyk i jak działają zioła moczopędne?

Leki moczopędne są rodzajem leku stosowanego w celu zwiększenia wydzielania moczu i jego eliminacji.Mogą być użyte, aby pomóc ciału pozbyć się nadmiaru płynów, w większości składających się z sodu i wody.

Większość diuretyków pomaga nerkom wydalać większe ilości sodu wraz z moczem.Kiedy te diuretyki pomagają wypłukać sód z układu, również wypłukują wodę.

Napoje moczopędne są często przepisywane w leczeniu obrzęku, szczególnie u osób z chorobami wątroby, nerek i serca. Są również stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, wysokiego ciśnienia krwi, a czasami także w jaskrze.

Jeśli chodzi o ziołolecznictwo, określenie moczopędne jest często stosowane szeroko w odniesieniu do ziół, które mają korzystny wpływ na układ moczowy.

Kiedy przypisywane są leki moczopędne?

Lekarz często przepisuje pewną formę leków moczopędnych, gdy ciało osoby zatrzymuje nadmiar płynów. Retencja płynów ma tendencję do wpływania na starszych ludzi, ale może wystąpić w każdym wieku. Niektóre z najczęstszych chorób wymagających leczenia lekami moczopędnymi w celu regulacji zatrzymywania płynów to:

  • nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi
  • uszkodzenie wątroby, takie jak marskość
  • kamica nerkowa i dysfunkcja nerek
  • zastoinowa niewydolność serca
  • obrzęk tkanek w określonych częściach ciała, takich jak stopy i nogi
  • cukrzyca
  • jaskra

Podobnie jak w przypadku wielu leków na receptę, leki moczopędne mogą powodować pewne niepożądane skutki uboczne. Mogą to być skurcze mięśni, zmęczenie, bóle głowy, wysypki i zawroty głowy.

Na szczęście istnieje wiele bardziej naturalnych ziołowych środków, które mają właściwości moczopędne i mogą pomóc w wypłukaniu nadmiaru płynów i sodu z organizmu. Mogą pomóc Ci odtruć organizm i sprawić, by Twoje narządy działały sprawnie.

Oczywiście wiele chorób, które wymagają leków moczopędnych, jest niezwykle poważnych i ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Powinieneś także porozmawiać ze swoim lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek ziołowych suplementów z działaniem moczopędnym. Podczas gdy większość ziół jest ogólnie uważane za bezpieczne, nie są one pozbawione ryzyka. Mogą powodować reakcję alergiczną lub interakcje z przyjmowanymi lekami.

Poniższa lista ukazuje zioła moczopędne, które są najlepsze jeżeli chodzi o naturalne diuretyki zgodnie z badaniami naukowymi oraz tradycyjnym stosowaniem i dostępnością.

Najlepsze zioła moczopędne

Mniszek lekarski

Dmuchawiec ma historię tradycyjnego stosowania w przypadku wielu dolegliwości medycznych. Jest stosowany w leczeniu problemów trawiennych, dolegliwościach wątroby i pęcherzyka żółciowego, a badania pokazują, że można go również stosować jako naturalny środek moczopędny.

W jednym z badań opublikowanych w 2009 r. 17 wolontariuszy zostało poddanych ekstraktom z liści mniszka lekarskiego. Podczas gdy badanie było wprawdzie na małą skalę, wszystkie 17 uczestników miało znaczny wzrost poziomu oddawanego moczu w ciągu pięciu godzin od pobrania ekstraktu z mniszka lekarskiego.

Skrzyp polny

Skrzyp od dawna jest spożywany ze względu na właściwości lecznicze. Skrzyp, który jest bliskim krewnym paproci został również użyty jako naturalny diuretyk, a ostatnie badania wykazały, że jego działanie moczopędne jest realne.

W badaniu opublikowanym w 2014 r. 36 zdrowych ochotników było leczonych ekstraktem ze skrzypu. Naukowcy odkryli, że ekstrakt ze skrzypu jest tak samo skuteczny w zwiększaniu objętości moczu, jak lek na receptę.

Jagody głogu

Zastosowanie jagód głogu w medycynie datuje się na wiele stuleci. Zielarze, tacy jak Culpeper pisali o jego naturalnych działaniach moczopędnych i zalecali jagody, by pomagały w leczeniu dolegliwości pęcherza i kamieni nerkowych. Obecnie jagody głogowe są często stosowane w leczeniu chorób serca, takich jak dławica piersiowa i zastoinowa choroba serca.

Pietruszka

Podczas gdy pietruszka może być najlepiej znana ze względu na jej zastosowanie jako kulinarny dodatek, badania wykazały również, że może być ona stosowana jako naturalny środek moczopędny. Jedno z badań opublikowanych w 2002 r. wykazało, że szczury leczone ekstraktem z nasion pietruszki miały znaczny wzrost objętości i wydolności moczu.

Zielona i czarna herbata

W przeciwieństwie do ogromnej większości herbat ziołowych, które nie zawierają kofeiny, zarówno czarna, jak i zielona herbata zawierają kofeinę. Istnieje powszechne przekonanie, że napoje zawierające kofeinę mają działanie moczopędne. Jednak ten wniosek może wynikać z badań, w których badani byli leczeni dużą ilością kofeiny.

Mącznica lekarska

Uva ursi znany również jako mącznica lekarska to mała roślina z czerwonymi jagodami. Są one często stosowane jako składnik w preparatach do leczenia obrzęków i stanów zapalnych.

Według ekspertów, uva ursi ma działanie moczopędne, ale jest ono stosunkowo łagodne. Liście zawierają hydrochinon i arbutynę oraz garbniki, które mogą pomóc zmniejszyć obrzęk związany z zatrzymywaniem wody. Roślina była używana od wieków, aby pomóc w leczeniu dolegliwości pęcherza, nerek i prostaty. Wciąż zalecana jest przez zielarzy, aby złagodzić obrzęk pęcherza wywołany infekcją dróg moczowych.

Pokrzywa

Pokrzywa, którą można przygotować i spożyć w postaci herbaty była również stosowana w medycynie w Europie od stuleci. Tradycyjnie stosowano ją jako naturalny środek moczopędny, a badanie opublikowane w 2000 roku potwierdziło jej działanie moczopędne.
Jednak autorzy badania ostrzegali także przed przyjmowaniem zioła w dużych dawkach z uwagi na potencjalne działania niepożądane.

Prawoślaz lekarski

Korzeń prawoślazu lekarskiego, który można spożywać jako herbatę lub w różnych innych formach uzupełniających, również jest uważany za zioło moczopędne. Zdaniem ekspertów zioło może być stosowane jako alternatywa dla tabletek na receptę, które pomagają leczyć choroby, takie jak obrzęki i wzdęcia spowodowane zatrzymywaniem wody.

Hibiskus

Hibiskus ma wiele doskonałych właściwości zdrowotnych i można go użyć w herbacie, która jest absolutnie pyszna, czy jest gorąca czy zimna. Charakteryzuje się naturalną zdolnością do obniżania ciśnienia krwi, ale według badań ma również naturalne działanie moczopędne.

Zioła moczopędne środki ostrożności

  • Wiele chorób, na które lekarze przepisują leki moczopędne jest niezwykle groźna, a w niektórych przypadkach zagraża życiu. Ziołowych leków moczopędnych nie należy uważać za substytuty leków moczopędnych przepisywanych na poważne choroby.
  • Większość ziół o łagodnym działaniu moczopędnym prawdopodobnie nie będzie miała poważnych skutków ubocznych, zwłaszcza gdy są przyjmowane w zalecanych dawkach.
  • Upewnij się, że skonsultowałeś się z lekarzem przed przyjęciem leku moczopędnego ziołowego, szczególnie jeśli już przyjmujesz lek na receptę, aby upewnić się, że nie ma interakcji.
👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: