8 oznak i objawów niedoboru potasu (hipokaliemia)

Niedobór potasu pojawia się, gdy twoje ciało nagle traci dużo płynów. Typowe przyczyny to przewlekłe wymioty, biegunka, nadmierne pocenie się i utrata krwi.

Potas jest niezbędnym minerałem, który pełni wiele funkcji w twoim ciele. Pomaga regulować skurcze mięśni, utrzymywać prawidłowe działanie nerwów i regulować równowagę płynów.

Dieta o niskiej zawartości potasu rzadko jest przyczyną niedoboru potasu lub hipokaliemii.

Oto 8 objawów hipokaliemii.

1. Słabość i zmęczenie

Słabość i zmęczenie są często pierwszymi objawami niedoboru potasu. Jest kilka sposobów, że ten niedobór minerałów może powodować osłabienie i zmęczenie.

Po pierwsze, potas pomaga regulować skurcze mięśni. Kiedy poziom potasu we krwi jest niski, twoje mięśnie wytwarzają słabsze skurcze.

Niedobór tego minerału może również wpływać na to, w jaki sposób organizm wykorzystuje składniki odżywcze, co powoduje zmęczenie.

Na przykład niektóre dowody wskazują, że niedobór może zaburzyć produkcję insuliny, powodując wysoki poziom cukru we krwi.

2. Skurcze mięśni

Skurcze mięśni to nagłe, niekontrolowane skurcze. Mogą wystąpić, gdy poziom potasu we krwi jest niski.

W komórkach mięśniowych potas pomaga przekazywać sygnały z mózgu, które stymulują skurcze. Pomaga także zakończyć te skurcze, wyprowadzając je z komórek mięśniowych.

Kiedy poziom potasu we krwi jest niski, twój mózg nie może przekazać tych sygnałów tak skutecznie. Powoduje to dłuższe skurcze.

3. Problemy z trawieniem

Problemy trawienne mają wiele przyczyn, z których jedną może być niedobór potasu.

Potas pomaga przekazywać sygnały z mózgu do mięśni znajdujących się w układzie pokarmowym. Sygnały te stymulują skurcze, które pomagają w przemianie układu trawiennego i napędzają pokarm, dzięki czemu można go strawić.

Kiedy poziom potasu we krwi jest niski, mózg nie może przekazywać sygnałów tak skutecznie.

W ten sposób skurcze w układzie trawiennym mogą osłabnąć i spowolnić ruch pokarmowy. Może to powodować problemy trawienne, takie jak wzdęcia i zaparcia.

Ponadto niektóre badania sugerują, że ciężki niedobór może spowodować całkowite sparaliżowanie jelit.

4. Kołatanie serca

Czy zauważyłeś, że twoje serce nagle bije mocniej, szybciej lub zmienia rytm?

To uczucie jest znane jako palpitacja serca i jest często związane ze stresem lub lękiem. Jednak kołatanie serca może być również oznaką niedoboru potasu.

Dzieje się tak dlatego, że przepływ potasu do i z komórek serca pomaga regulować bicie serca. Niski poziom potasu we krwi może zmienić ten przepływ, powodując kołatanie serca.

Ponadto kołatanie serca może być objawem arytmii lub nieregularnego bicia serca, które jest również związane z niedoborem potasu. W przeciwieństwie do kołatania serca arytmia jest powiązana z poważnymi chorobami serca.

5. Bóle mięśni i sztywność

Bóle mięśni i sztywność mogą być również oznaką ciężkiego niedoboru potasu. Objawy te mogą wskazywać na gwałtowny rozpad mięśni, znany również jako rabdomiolizy.

Poziomy potasu we krwi pomagają regulować przepływ krwi do mięśni. Kiedy poziomy są znacznie niskie, twoje naczynia krwionośne mogą kurczyć się i ograniczać przepływ krwi do mięśni.

Oznacza to, że komórki mięśniowe otrzymują mniej tlenu, co może spowodować ich pęknięcie i wyciek.
Powoduje to rabdomiolizę, której towarzyszą objawy takie jak sztywność mięśni i bóle.

6. Mrowienie i odrętwienie

U pacjentów z niedoborem potasu może występować uporczywe mrowienie i drętwienie. Jest to znane jako parestezja i zwykle występuje w rękach, nogach i stopach.

Potas jest ważny dla zdrowego funkcjonowania nerwów. Niski poziom potasu we krwi może osłabiać sygnały nerwowe, co może powodować mrowienie i drętwienie.

Podczas gdy sporadyczne doświadczanie tych objawów jest nieszkodliwe, utrzymujące się mrowienie i drętwienie mogą być oznaką stanu zwanego parestezją, wtedy najlepiej udać się do lekarza.

7. Trudności z oddychaniem

Poważny niedobór potasu może powodować trudności w oddychaniu. Dzieje się tak dlatego, że potas pomaga przekazywać sygnały, które stymulują płuca do kurczenia się i rozszerzania.

Kiedy poziom potasu we krwi jest bardzo niski, twoje płuca mogą się nie rozszerzać i nie kurczą prawidłowo. Powoduje to duszność.

Ponadto niski poziom potasu może spowodować brak tchu, ponieważ może powodować nienormalne bicie serca. Oznacza to, że mniej krwi jest pompowane z serca do reszty ciała. Krew dostarcza organizmowi tlenu, więc zmieniony przepływ krwi może powodować duszność.

Ponadto poważny niedobór potasu może uniemożliwić pracę płuc, co jest śmiertelne.

8. Zmiany nastroju

Niedobór potasu wiąże się również ze zmianami nastroju i zmęczeniem psychicznym.

Niski poziom potasu we krwi może zakłócać sygnały, które pomagają utrzymać optymalne funkcjonowanie mózgu.

Na przykład badanie wykazało, że 20% pacjentów z zaburzeniami psychicznymi miało niedobór potasu.

To powiedziawszy, istnieją ograniczone dowody w zakresie niedoborów potasu i nastroju. Przed wydaniem jakichkolwiek zaleceń potrzeba więcej badań.

Źródła potasu

Najlepszym sposobem na zwiększenie spożycia potasu jest jedzenie większej ilości pokarmów bogatych w potas, takich jak owoce, warzywa, fasola i orzechy.

Oto lista potraw, które są doskonałymi źródłami potasu, wraz z procentem RDI w 100-gramowej porcji:

  • Buraki, gotowane: 26% wartości RDI
  • Biała fasola, gotowana: 18% wartości RDI
  • Małże, gotowane: 18% wartości RDI
  • Ziemniaki pieczone: 16% wartości RDI
  • Słodkie ziemniaki, upieczone: 14% wartości RDI
  • Awokado: 14% wskaźnika RDI
  • Banany: 10% wartości RDI

Czy należy przyjmować suplementy potasu?

Suplementy potasu dostępne bez recepty nie są zalecane.

Zażywanie zbyt dużej ilości potasu może powodować nadmierne jego gromadzenie we krwi, stan znany jako hiperkaliemia. Hiperkaliemia może powodować arytmię lub nieregularne bicie serca, które może powodować ciężkie choroby serca.

Niedobór potasu podsumowanie

Bardzo niewiele osób spełnia zalecaną dawkę potasu. Jednak niskie spożycie potasu rzadko jest przyczyną niedoboru. Niedobór zazwyczaj występuje, gdy organizm traci dużo płynu.

Typowymi objawami niedoboru potasu są osłabienie i zmęczenie, skurcze mięśni, bóle mięśni i sztywność, mrowienie i drętwienie, kołatanie serca, trudności w oddychaniu, objawy ze strony przewodu pokarmowego i zmiany nastroju.

Na szczęście można zwiększyć poziom potasu we krwi, po prostu konsumując więcej pokarmów bogatych w potas, takich jak buraki, biała fasola, małże, białe ziemniaki, słodkie ziemniaki, awokado, fasola i banany.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Centrum cukrzycy: rodzaje, przyczyny, objawy, testy i leczenie

Cukrzyca to choroba, która wiąże się z problemami z hormonem insuliny. Normalnie trzustka (organ za żołądkiem) uwalnia insulinę, aby pomóc organizmowi przechowywać i wykorzystywać cukier...

Dowiedz się o tym jak kurkuma walczy z rakiem

Pewnie wiesz, że jest to przyprawa o  jasnożółtej barwie i silnym, charakterystycznym smaku, który nadaje specjalną nutę jedzeniu. Czy wiesz jednak,  że kurkuma ma zdolność zwalczania raka?Dziś...

Kwas foliowy: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Kwas foliowy to syntetyczna forma kwasu foliowego, rozpuszczalna w wodzie witamina znana również jako witamina B9. Nie występuje naturalnie w żywności, ale jest często dodawany...

Jak pozbyć się infekcji gardła naturalnie w zaledwie 4 godziny

Przyczyny infekcji gardła są liczne i różnorodne, mogą pochodzić od wirusów lub bakterii. Co najgorsze w przypadku wystąpienia tego problemu zdrowotnego czujemy się niewygodnie, wszystko nas denerwuje i odczuwamy...

Sposoby zarządzania hormonami, które powodują przyrost masy ciała

Żyjemy w świecie, w którym siłownie gwarantują piękną sylwetkę „w ciągu 2 tygodni”, marki promują pigułki i mikstury, które spalają tłuszcz. Dlatego można śmiało...

Sprawdzone domowe środki do walki z grzybicą paznokci

Wiele osób cierpi na infekcje grzybicze paznokci stóp lub dłoni. Ten stan jest przewlekły, a jego głównymi objawami są przebarwienia paznokci, słabe i łamliwe...

Wypróbuj metody zalecaną przez dr Oz’a, żeby schudnąć

Czy kiedykolwiek próbowałeś schudnąć, ale każda próba kończyła się klęską i nie mogłeś osiągnąć pozytywnych rezultatów?Czy wiesz, że istnieje magiczny przepis, który może pomóc Ci schudnąć...

Ostropest plamisty: korzyści, efekty uboczne i dawkowanie

Ostropest plamisty to wysokie ziele, które rośnie w różnych zakątkach globu, w tym w Europie Południowej i Zachodniej, Ameryce Południowej i wschodnich Stanach Zjednoczonych.Charakteryzuje...

OSTRZEŻENIE DLA KOBIET! Nigdy nie jedz tej części kurczaka!

To jest prawdziwa historia, która została wysłana przez jednego z naszych obserwatorów z prośbą o zachowanie anonimowości.W rzeczywistości jest to ostrzeżenie dla wszystkich ludzi,...

10 mało znanych pokarmów, które poprawią ogólny stan zdrowia

Czy znasz inne pokarmy niż te niezwykle popularne, takie jak kurkuma, brokuły, komosa ryżowa, czosnek, jarmuż lub zielona herbata ? To prawda, że ​​zapewniają...