Objawy raka, które kobiety często ignorują

Wraz ze wzrostem świadomości raka piersi codzienne badanie piersi musi stać się nawykiem. Istnieje jednak kilka innych rodzajów raka, które wykazują wspólne i subtelne objawy, które często można zignorować.

Niezależnie od tego, czy chodzi o ból brzucha, czy kaszel, nie powinien on nam towarzyszyć zbyt długo. A jeśli tak jest to z pewnością wymaga to wizyty u lekarza.

Oto niektóre typowe objawy raka, które mogą wydawać się nieszkodliwe, ale wymagają pomocy medycznej.

1. Wzdęcia

To normalne, że czujesz się wzdęty po dużym posiłku, piciu lub w czasie miesiączki. Jeśli jednak uczucie opuchlizny w żołądku nie ustępuje w ciągu kilku tygodni, skonsultuj się z lekarzem.

Wzdęcie są częstym objawem raka jajnika. Oprócz tego może wystąpić utrata apetytu, ból brzucha i częste oddawanie moczu.

2. Krwawienie między okresami

Obfite krwawienie lub plamienie między miesiączkami jest często oznaką raka endometrium, raka szyjki macicy lub raka macicy. Ponadto krwawienie po menopauzie nie jest normalne i może być wczesnym objawem raka endometrium.

3. Śmierdzące wydzielina z pochwy

Wydzielina z pochwy nie stanowi powodu do niepokoju, chyba że jest cuchnąca, blada, wodnista lub brązowa co może być objawem raka szyjki macicy. To rozładowanie może wystąpić między miesiączkami lub po menopauzie. Czasami wydzielina z pochwy może zawierać krew i jest mylona z plamieniem.

4. Zmęczenie

Czasami może wystąpić zmęczenie z powodu aktywności fizycznej lub braku odpoczynku, który ustępuje w ciągu jednego lub dwóch dni. Jeśli jednak odczuwasz zmęczenie nawet po wystarczającym odpoczynku może to oznaczać białaczkę, raka żołądka lub raka jelita grubego.

W przypadku białaczki występuje nieprawidłowy wzrost białych krwinek, które powoli przewyższają liczbę czerwonych krwinek w twoim ciele. Powoduje to stan zwany niedokrwistością, niedoborem krwinek czerwonych, który jest odpowiedzialny za zmęczenie.

5. Niewyjaśniona utrata masy ciała

Niewyjaśniona utrata masy ciała o około 4–5 kg może być oznaką raka trzustki, żołądka, płuc lub przełyku. Gdy komórki rakowe namnażają się zużywają energię, co tłumaczy utratę wagi.

6. Zmiany piersi

Możesz obserwować zmiany w piersiach podczas okresu, ciąży, zbliżania się do menopauzy lub po menopauzie. Mimo że zmiany w piersiach nie zawsze są spowodowane rakiem, ważne jest, aby to sprawdzić. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów:

  • Guzek w piersi
  • Zmiana kształtu lub rozmiaru
  • Czerwona, jędrna, swędząca lub pomarszczona skóra
  • Wydzielina ze sutka
  • Ból w piersi lub pod pachami

7. Niewyjaśniona gorączka lub infekcje

Niewyjaśniona i częsta gorączka lub infekcje mogą być spowodowane białaczką lub chłoniakiem. Obie te choroby mają negatywny wpływ na układ odpornościowy i mogą powodować podatność na choroby.

8. Utrzymujący się kaszel

Bez względu na to, czy jesteś palaczem, czy nie jeśli kaszel utrzymuje się przez ponad 2 tygodnie musisz skonsultować się z lekarzem. Uporczywy i przewlekły kaszel jest często oznaką raka płuc lub białaczki. Czasami kaszlowi może towarzyszyć krew, co może być spowodowane zapaleniem oskrzeli lub infekcją klatki piersiowej.

9. Krew w kale

Chociaż objawy raka jelita grubego początkowo nie są widoczne, wówczas mogą wystąpić bóle brzucha, zaparcia, biegunka, zmęczenie lub krew w kale.

Rak jelita grubego jest rodzajem raka występującego w okrężnicy lub odbytnicy. Zaczyna się jako polip, który jest wzrostem na wewnętrznej wyściółce jelita grubego. Wszystkie polipy nie rozwijają się w raka.

10. Zmiany skórne

Zmiana wielkości, koloru lub kształtu pieprzyka, pigmentacja skóry, nadmierne powstawanie siniaków lub łuszcząca się skóra to objawy raka skóry, takiego jak czerniak.

Wpływa głównie na obszary narażone na skórę, co ułatwia wykrycie każdej zmiany. Długotrwałe narażenie na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV) ze słońca może powodować raka skóry. Regularne badanie zmian w skórze ma kluczowe znaczenie dla wczesnego wykrycia.

11. Trudności w połykaniu

Trudności w połykaniu mogą być objawem raka przełyku. Rak może zwężać przełyk, utrudniając przełykanie. Niektórzy ludzie mogą czuć, że się duszą lub jedzenie utknęło im w gardle.

Często ludzie zaczynają jeść bardziej miękkie jedzenie, aby ułatwić połykanie. Jeśli jednak rak wzrośnie za bardzo może wystąpić trudność w połykaniu płynów.

Wczesne wykrycie jakiejkolwiek postaci raka może zwiększyć szanse na skuteczne leczenie. Dlatego miej oko na wszelkie zaobserwowane zmiany.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Pozbądź się bólu stawów, pleców i kolan w mniej niż tydzień

Ból stawów jest częstym problemem, który zwykle wynika z urazów lub zapalenia stawów. Starsi ludzie są na ogół bardziej dotknięci tym schorzeniem, ale może...

Poród w wodzie: poznaj zalety i wady rodzenia w wodzie

Obecnie dostępnych jest wiele opcji porodu. W zależności od Twoich preferencji i zdrowia Twojego i Twojego dziecka możesz zdecydować się na poród w szpitalu, w...

4 grupy ludzi, którzy nigdy nie powinni używać, spożywać imbiru

Ostatnio imbir jest powszechnie stosowany na całym świecie. Jednak w niektórych sytuacjach może być niebezpieczny. Zamiast imbiru możesz użyć papryki.Udowodniono, że niektóre produkty mogą...

Codziennie rano wypij szklankę ciepłej wody na pusty żołądek

Jak zwykle zaczynasz swój dzień? Filiżanka kawy lub herbaty, żeby się obudzić i mieć energię na resztę dnia?Warto zacząć go ze szklanką wody na czczo, dzięki temu...

Od suchej po gładką, stonowaną i młodzieńczą skórę

Nasza skóra jest narażona na dziesiątki sytuacji każdego dnia, które mogą sprawić, że stanie się sucha i niezdrowa, dając nam stary wygląd i wpływając...

Astygmatyzm co to jest, jakie są objawy, przyczyny i leczenie

Astygmatyzm jest niedoskonałością krzywizny rogówki oka lub soczewki oka. Kiedy masz astygmatyzm twój wzrok jest rozmazany na wszystkich dystansach.Co to jest astygmatyzm? Astygmatyzm występuje wtedy, gdy przednia...

Oznaki zaburzenia tarczycy, które często są ignorowane przez kobiety

Hormony są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ są substancjami chemicznymi wytwarzanymi przez gruczoły wydzielania wewnętrznego i transportowane przez krew w celu stymulowania działania...

Oczyść naczynia krwionośne za pomocą jednej szklanki tego napoju

Powstawanie płytki w tętnicach jest pierwszą oznaką miażdżycy, stanu zagrażającego życiu, który poważnie zwiększa ryzyko niewydolności serca lub udaru. Obkurcza naczynia krwionośne, utrudniając w ten...

Najczęstsze objawy uszkodzenia nerek, których nie należy ignorować

Zaburzenia funkcji nerek mają ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Jeśli nerki nie działają poprawnie, nie potrafią filtrować toksyn z krwi może dojść nawet do zagrożenia życia.Najczęstsze objawy...

10 korzyści zdrowotnych z pieprzu cayenne

Ostra papryka ostra to jedna z najbardziej popularnych przypraw korzennych. Jest stosowana w różnych kuchniach, szczególnie w południowo-zachodniej kuchni amerykańskiej i meksykańskiej.Ponadto jest szeroko stosowany w...