Poznaj 7 sprawdzonych sposobów na kaca

Jeśli kiedykolwiek spędziłeś wieczór nadużywając alkohol, prawdopodobnie doświadczyłeś grupy nieprzyjemnych objawów, znanych jako kac. Bóle głowy, nudności, zawroty głowy i bóle brzucha to tylko niektóre z kłopotliwych objawów związanych ze spożywaniem alkoholu w nadmiarze.

Kiedy się obudzisz, twoje pierwsze myśli mogą skupić się na tym, jak pozbyć się kaca i czy istnieje magiczne lekarstwo!

Nie ma magicznego lekarstwa, ale istnieją naturalne sposoby na kaca, które pomogą zmniejszyć niektóre z objawów. Wyzwaniem związanym ze znalezieniem lekarstwa na kaca jest to, że istnieje wiele procesów leżących u podstaw, na które wpływa alkohol. Oddychanie, niski poziom cukru we krwi i wyczerpanie wynikają z odrębnych problemów. Odwodnienie pochodzi z nadmiernej produkcji moczu, alkohol powoduje niski poziom cukru we krwi, wyczerpanie wynika z niskiej jakości snu.

Dlatego należy zastosować naturalne sposoby na kaca. Oczywiście najlepszym sposobem, aby nigdy nie musieć się zastanawiać, jak pozbyć się kaca jest nigdy nie pić alkoholu w nadmiarze. Upijanie się może prowadzić nie tylko do kaca, ale także do poważnego, zagrażającego życiu stanu zwanego zatruciem alkoholem.

Co to jest kac?

Kac jest zespołem objawów, które rozwijają się po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Im więcej spożyjesz alkoholu, tym bardziej prawdopodobne jest, że doświadczysz kaca. Podczas, gdy objawy zwykle ustępują w ciągu 12 godzin mogą trwać do 24 godzin, a znalezienie sposobu na pozbycie się kaca staje się coraz bardziej krytyczne.

Objawy kaca zaczynają się, gdy poziom alkoholu we krwi zaczyna spadać i się pogarszają, osiągając najwyższą intensywność, gdy poziomy alkoholu we krwi powracają do zera.

Objawy kaca

Każdy inaczej odczuwa kaca. Objawy zależą od osobistej chemii, ilości spożytego alkoholu, żywności, którą zjedliśmy i innych czynników. Każda osoba jest inna i musi nauczyć się osobistych symptomów i strategii, jak pozbyć się kaca. Typowe objawy kaca obejmują:

 • Bół głowy
 • Bóle mięśni
 • Nudności
 • Ból brzucha
 • Biegunka
 • Odwodnienie i nadmierne pragnienie
 • Słaba koncentracja
 • Słaba równowaga
 • Kiepska pamięć
 • Zawroty głowy
 • Senność
 • Depresja
 • Drażliwość
 • Niepokój
 • Szybkie bicie serca
 • Nadmierne pocenie się

Przyczyny kaca i czynniki ryzyka

Oczywiście podstawową przyczyną kaca jest zbyt duża ilość wypitego alkoholu, ale istnieją również inne czynniki, które również odgrywają rolę:

 • Picie na pusty żołądek
 • Picie ciemnych napojów alkoholowych, takich jak burbon, szkocka, tequila, brandy, ciemne piwo lub czerwone wino
 • Alkohol powoduje, że organizm produkuje więcej moczu, co powoduje odwodnienie
 • Picie zaburza aktywność mózgu podczas snu, powodując wyczerpanie

Niebezpieczeństwa kaca

Nadmierne spożycie alkoholu, szczególnie regularnie może prowadzić do alkoholizmu, chorób wątroby i wielu innych ciężkich chorób. Prawdziwym niebezpieczeństwem jest jednak to, że objawy są mylone z kacem, gdy są naprawdę oznaką stanu zagrażającego życiu zwanego zatruciem alkoholem.

Oznaki zatrucia alkoholowego obejmują:

 • Wymioty
 • Napady padaczkowe
 • Powolne oddychanie
 • Nieregularne oddychanie
 • Niebiesko zabarwiona skóra
 • Blada skóra
 • Niska temperatura ciała
 • Nieprzytomność

Jeśli podejrzewasz zatrucie alkoholem, natychmiast zadzwoń pod numer 112. Czas jest najważniejszy.

Sposoby na kaca: 9 domowych środków zaradczych

Zastanawiając się, jak pozbyć się kaca ważne jest, aby rozwiązać wszystkie podstawowe problemy powodujące objawy. Odwodnienie, niski poziom cukru we krwi, wyczerpanie i zaburzenia układu pokarmowego wymagają różnych metod leczenia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, korzystaj z następujących środków zaradczych na wypadek kaca.

1. Magnez

W przypadku bólu głowy, przyjmowanie 400 miligramów magnezu może pomóc złagodzić ciśnienie i ból. Jeśli regularnie pijesz alkohol lub masz cukrzycę możesz mieć niedobór magnezu. W takim przypadku, przed pójściem spać, weź 400 miligramów magnezu, a następnie po przebudzeniu kolejną dawkę, aby zapobiec wystąpieniu bólu głowy.

2. Woda kokosowa

Odwodnienie spowodowane nadmiernym wydzielaniem moczu i wymiotami wymaga picia dużej ilości płynów. Istnieją badania pokazujące, że woda kokosowa jest łatwiejsza do spożycia niż zwykła woda lub napoje dla sportowców i nie jest związana z nudnościami lub rozstrojem żołądka. Woda kokosowa ma wysoką zawartość elektrolitów, w tym potasu, którego organizm bardzo potrzebuje po nadmiernym spożyciu napojów alkoholowych.

3. Herbata imbirowa

 Aby uspokoić żołądek i powstrzymać wymioty, popijaj herbatę z korzenia imbirusłodzoną tylko odrobiną miodu. Oprócz pomagania w zaburzeniach trawienia może pomóc w ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi, na który negatywnie wpływa spożycie alkoholu i złe odżywianie.

4 Jajka

 Jedzenie jajek na śniadanie może pomóc twojemu ciału uwolnić skutki alkoholu, który czai się w twoim systemie. W rzeczywistości jaja zawierają L-cysteinę , aminokwas, który jest odpowiedzialny za rozkładanie toksyn i ich uwalnianie. Oczywiście są także doskonałym źródłem białka i pomogą Ci odbudować rezerwy energii.

5. Złożone węglowodany

 Ponieważ picie alkoholu obniża poziom cukru we krwi u wielu osób, zwiększenie energii przy pomocy zdrowych węglowodanów może pomóc złagodzić objawy kaca. Słodkie ziemniaki są idealnym wyborem, są obciążone beta-karotenem, potasem, witaminą A, witaminą C i witaminą B6.

6. Witamina B6

 Kilkadziesiąt lat temu badanie wykazało, że przyjmowanie 1200 mg witaminy B6 przed, w trakcie i po wypiciu wiąże się z mniejszymi objawami kaca, a dziś witamina B6 nadal jest związana z efektywnym leczeniem.

Jednak wysokie dawki witaminy B6 mogą wchodzić w interakcje z lekami na receptę, w tym lekami przeciwdepresyjnymi, antybiotykami, niektórymi lekami na astmę, lekami na nadciśnienie lub gruźlicą oraz lekami do chemioterapii. Przed zażyciem witaminy B6, porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli zażywasz któryś z tych leków.

7. Bulion

 W przypadku rozstroju żołądka i przywrócenia równowagi elektrolitowej, popijanie bulionu może pomóc złagodzić objawy kaca. Dodatkową korzyścią jest to, że zawiera minerały łatwo wchłaniane. Wybierz wysokiej jakości bulion z wołowiny.

8. Ostropest plamisty

 Stosowany od tysięcy lat ze względu na zdolność wyciągania toksyn i wspomagania zdrowia wątroby. Może złagodzić częste objawy, takie jak niestrawność i problemy z trawieniem, jednocześnie wspierając zdrowe funkcjonowanie wątroby. Zażyj do 150 mg, gdy masz kaca. Aby wspierać prawidłową czynność wątroby, przyjmuj od 50 do 100 miligramów dziennie.

9. Żeń-szeń syberyjski

 W przypadku nudności, bólu brzucha, wymiotów i zmęczenia, weź 500 miligramów żeń-szenia syberyjskiego . Według badań opublikowanych w czasopiśmie Human Psychopharmacology , żeń-szeń syberyjski wykazuje znaczną poprawę niektórych objawów kaca. Ponieważ żeń-szeń może wchodzić w interakcje z pewnymi lekami, jeśli bierzesz leki na cukrzycę lub depresję lub rozcieńczalnik krwi, taki jak warfaryna, nie bierz żeń-szenia.

Sposoby na zapobiegania kaca

 1. Nie pal podczas picia – nikotyna i alkohol zwiększają objawy kaca.
 2. Wypij szklankę wody (lub innego napoju bezalkoholowego) pomiędzy każdym spożytym napojem alkoholowym.
 3. Wypij dużą szklankę wody przed pójściem spać.
 4. Jedz podczas picia, jedzenie w żołądku zmniejsza poziom twojego maksymalnego stężenia alkoholu we krwi, nawet o jedną trzecią. Wybierz wysokobiałkową żywność i złożone węglowodany, aby utrzymać poziom cukru we krwi na stabilnym poziomie.

Sposoby na kaca – kluczowe punkty

 • Kaca to grupa symptomów, które pojawiają się po nadmiernym spożyciu napojów alkoholowych.
 • Od łagodnych do ciężkich często występują nudności, utrata pamięci, zawroty głowy, zmiany nastroju i utrata koordynacji.
 • Znalezienie ulgi przybiera wielostronne podejście, lecz bóle głowy, nudności i inne objawy osobno w celu uzyskania najlepszych wyników.
 • Umiarkowane spożycie alkoholu lub abstynencja to jedyny sposób, aby zapobiec kacowi.
 • Nigdy nie należy przyjmować acetaminofenu (takiego jak Tylenol) na kaca. Alkohol i paracetamol razem wzięte mogą powodować niebezpieczne i długotrwałe problemy z wątrobą.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Indyjskie kasztany jadalne do leczenia bólu mięśni i stawów

Bóle wpływające na stawy i mięśnie są jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności na całym świecie. Mogą być spowodowane przez starość, ale mogą być również spowodowane...

Odkryj 3 środki żelatynowe łagodzące bóle stawów

Ból stawów może wystąpić w wyniku urazu, napięcia lub rozwoju niektórych chorób przewlekłych. Objawy mogą wpływać na jakość życia, ograniczając ruchy i prowadząc do niepełnosprawności.Osoby w...

Dlaczego warto jeść 2 łyżki oleju kokosowego każdego dnia?

Z jednej strony olej kokosowy jest uważany za nowoczesną „super żywność”, podczas gdy z drugiej strony jest to jeden z najbardziej dyskusyjnych produktów na...

Efekty uboczne imbiru i kto nie powinien go spożywać

Pomimo tego, że jest jednym z najbardziej korzystnych dla zdrowia korzeni na planecie, imbir może również wywoływać szereg skutków ubocznych, szczególnie jeśli jest spożywany...

Twoja żywa choinka najprawdopodobniej roi się od robaków

Czy preferujesz w domu żywą choinkę? To drzewo zdecydowanie wprowadza świątecznego ducha w naszym domu, a sam zapach przypomina nam o szczególnej porze roku,...

Nie wyrzucaj nasion arbuza – są bardzo zdrowe!

Nasion arbuza zawierają błonnik, który jest niezbędny dla funkcjonowania przewodu pokarmowego, pomaga w przypadku pasożytów, a także posiadają właściwości antybiotykowe.Nasion arbuza zawiera cytrulinę, która...

Herbata imbirowa: zabija komórki nowotworowe, rozpuszcza kamienie nerkowe, oczyszcza wątrobę

Główną zdolnością imbiru jest redukcja stanów zapalnych, poprawa trawienia i zwiększenie odporności, imbir słusznie uważany jest za najpotężniejszy pokarm XXI wieku. Jest bogaty w wiele...

Magiczny napój do usuwania złogów tłuszczu i zmniejszenia masy ciała

Utrata wagi jest ciągłą walką dla większości z nas. Zwalczanie chęci jedzenia i picia jest być może drugą najtrudniejszą rzeczą, szczególnie gdy masz do...

Jajka i cholesterol – ile jaj można bezpiecznie zjeść każdego dnia?

Jajka są jednymi z najbardziej pożywnych pokarmów na naszej planecie. Jednak czy jajka i cholesterol w nich zawarty jest bezpieczny dla naszego zdrowia?W rzeczywistości...

Co się dzieje z Twoim ciałem kiedy dodasz kurkumę do wody z cytryną

Wszyscy doskonale znamy korzyści z picia wody z cytryną. Nikt jednak nie wie, co się stanie, jeśli umieścisz kurkumę w wodzie z cytryną.Magiczne właściwości tego napoju będą poprawiać...