Najlepsze zioła, które mogą pomóc Ci w procesie odchudzania

Nie jest tajemnicą, że to co umieszczasz na swoim talerzu odgrywa główną rolę w utracie wagi. Ale to co trzymasz w szafce na przyprawy może być równie ważne.

Wykazano, że wiele ziół i przypraw zwalcza apetyt i przyspiesza spalanie tłuszczu i utratę wagi. Oto 13 niesamowitych ziół, które mogą pomóc Ci schudnąć.

1. Kozieradka

Kozieradka jest popularną domową przyprawą. Kilka badań wykazało, że kozieradka może pomóc kontrolować apetyt i zmniejszyć spożycie żywności w celu wsparcia utraty wagi.

Jedno z badań przeprowadzonych na 18 osobach wykazało, że codzienne podawanie 8 gramów kozieradki zwiększa uczucie pełności oraz zmniejsza głód i spożycie pokarmu.

Inne małe badanie wykazało, że przyjmowanie ekstraktu z nasion kozieradki zmniejsza dzienne spożycie tłuszczu o 17%. Spowodowało to mniejszą liczbę kalorii spożytych w ciągu dnia.

PODSUMOWANIE: Kozieradka jest przyprawą, która ma zmniejszać apetyt i przyjmowanie pokarmu, aby wspomóc odchudzanie.

2. Pieprz Cayenne

Zawiera mieszankę kapsaicyny, która nadaje pieprzowi cayenne charakterystyczne ciepło i zapewnia liczne korzyści zdrowotne. Niektóre badania pokazują, że kapsaicyna może nieznacznie zwiększyć metabolizm, zwiększając liczbę kalorii spalanych w ciągu dnia.

Kapsaicyna może również zmniejszyć głód w celu promowania utraty wagi. Jedno małe badanie wykazało, że przyjmowanie kapsułek kapsaicyny zwiększało poziom pełności i zmniejszało całkowite spożycie kalorii.

PODSUMOWANIE: Pieprz Cayenne powstaje z papryczki chili zawierającej kapsaicynę, która, jak wykazano zwiększa metabolizm i zmniejsza głód i kalorie.

3. Imbir

Imbir to przyprawa z kłącza kwitnącej rośliny imbiru, Zingiber officinale. Często stosowana w medycynie ludowej jako naturalny środek na wiele różnych dolegliwości, niektóre badania wskazują, że imbir może również pomóc w utracie wagi.

Jedna z analiz 14 badań na ludziach wykazała, że ​​suplementacja imbirem znacząco obniżyła zarówno masę ciała, jak i tłuszcz w brzuchu.

PODSUMOWANIE: Imbir, przyprawa powszechnie stosowana w medycynie ludowej może wspomagać utratę wagi. Badania wykazują, że może zwiększyć metabolizm i spalanie tłuszczu, a także zmniejszyć wchłanianie tłuszczu.

4. Oregano

Oregano to wieloletnie zioło należące do tej samej rodziny roślin co mięta, bazylia, tymianek, rozmaryn i szałwia. Zawiera Carvacrol, silny związek, który może pomóc w zwiększeniu utraty wagi.

Suplementy Carvacrol wywierają bezpośredni wpływ na niektóre ze specyficznych genów i białek kontrolujących syntezę tłuszczu w organizmie. Jednak badania dotyczące wpływu oregano i karwakrolu na utratę wagi są nadal bardzo ograniczone.

PODSUMOWANIE: Oregano to zioło zawierające karwakrol. W jednym badaniu na zwierzętach wykazano, że carvacrol może pomóc w zmniejszeniu masy ciała.

5. Żeń-szeń

Żeń-szeń jest rośliną o właściwościach prozdrowotnych, która jest często uważana za podstawowy w tradycyjnej medycynie chińskiej. Można go podzielić na kilka różnych typów, w tym koreański, chiński i amerykański, z których wszystkie należą do tego samego rodzaju roślin. Wiele badań sugeruje, że ta potężna roślina może pomóc w utracie wagi.

Jedno małe badanie wykazało, że przyjmowanie żeń-szenia koreańskiego dwa razy dziennie przez osiem tygodni spowodowało policzalne zmniejszenie masy ciała, a także zmiany składu mikroflory jelitowej. Podobnie, badania na zwierzętach wykazały, że żeń-szeń zwalczał otyłość, opóźniając wchłanianie tłuszczu z jelit.

PODSUMOWANIE :Żeń-szeń, który jest często stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej, może stymulować utratę wagi, opóźniać wchłanianie tłuszczu i modyfikować tworzenie tłuszczu.

6. Caralluma Fimbriata

Caralluma Fimbriata to zioło często zawarte w wielu tabletkach odchudzających. Uważa się, że działa poprzez podniesienie poziomu serotoniny, neuroprzekaźnika, który bezpośrednio wpływa na apetyt.

Jedno 12-tygodniowe badanie z udziałem 33 osób wykazało, że uczestnicy, którzy przyjmowali Carallumę Fimbriatę, mieli znacznie większy spadek tłuszczu z brzucha i masy ciała.

PODSUMOWANIE: Caralluma Fimbriata to zioło powszechnie stosowane w tabletkach odchudzających, które mogą pomóc w zmniejszeniu apetytu w celu stymulowania utraty wagi.

7. Kurkuma

Kurkuma to przyprawa, która ma wyrazisty smak, żywe kolory i silne właściwości lecznicze. Większość korzyści zdrowotnych przypisuje się obecności kurkuminy, substancji chemicznej, która była intensywnie badana pod kątem jej wpływu na wszystko od stanu zapalnego po utratę wagi.

Jedno badanie z udziałem 44 osób z nadwagą wykazało, że przyjmowanie kurkuminy dwa razy dziennie przez jeden miesiąc skutecznie wpływało na utratę tłuszczu, zmniejszając tłuszcz w okolicach brzucha i zwiększając utratę wagi nawet o 5%.

Podobnie badania na zwierzętach wykazały, że suplementacja myszy kurkuminą przez 12 tygodni zmniejszała masę ciała i tkankę tłuszczową poprzez blokowanie syntezy tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że badania te wykorzystują skoncentrowaną ilość kurkuminy, znacznie większą niż ilość występująca w typowej dawce kurkumy.

PODSUMOWANIE: Kurkuma to przyprawa zawierająca kurkuminę, która jak wykazano wspomaga utratę wagi i utratę tłuszczu w badaniach na ludziach i zwierzętach.

8. Czarny pieprz

Czarny pieprz jest popularną domową przyprawą pochodzącą z suszonych owoców Piper nigrum , kwitnącej winorośli pochodzącej z Indii. Zawiera potężny związek o nazwie piperyna, który zapewnia zarówno ostry smak, jak i potencjalne działanie obniżające masę ciała.

Jedno z badań wykazało, że suplementacja piperyną pomogła zmniejszyć masę ciała u szczurów na diecie wysokotłuszczowej, nawet bez zmian w spożyciu pokarmu. Badanie z użyciem probówki wykazało również, że piperyna skutecznie hamuje tworzenie komórek tłuszczowych.

PODSUMOWANIE: Czarny pieprz zawiera piperynę, która, jak wykazano pomaga obniżyć masę ciała i hamuje tworzenie komórek tłuszczowych w probówce.

9. Gymnema Sylvestre

Gymnema sylvestre to zioło, które jest często używane jako naturalne lekarstwo pomagające obniżyć poziom cukru we krwi. Jednak niektóre badania pokazują, że może to również przynieść korzyść osobom, które chcą schudnąć.

Zawiera związek zwany kwasem salicynowym, który może pomóc zredukować odczuwaną słodkość pokarmów, aby zapobiec głodom cukru. W rzeczywistości w jednym z badań stwierdzono, że zażywanie Gymnema Sylvestre zmniejsza zarówno apetyt, jak i przyjmowanie pokarmu.

PODSUMOWANIE: Gymnema sylvestre to zioło często stosowane w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Badania na ludziach i zwierzętach pokazują, że może to również pomóc w zmniejszeniu masy ciała poprzez zmniejszenie apetytu i spożycia pokarmu.

10. Cynamon

Cynamon to aromatyczna przyprawa wytworzona z wewnętrznej kory drzew. Jest bogaty w przeciwutleniacze i oferuje wiele korzyści zdrowotnych. Niektóre badania wykazały nawet, że cynamon może zwiększyć utratę wagi. Jest szczególnie skuteczny w stabilizowaniu poziomu cukru we krwi, co może pomóc zmniejszyć apetyt i głód.

Badania pokazują, że konkretny związek znajdujący się w cynamonie może naśladować działanie insuliny, pomagając w transporcie cukru z krwioobiegu do komórek w celu wykorzystania go jako paliwa. Cynamon może również obniżać poziomy niektórych enzymów trawiennych, aby spowolnić rozkład węglowodanów.

PODSUMOWANIE: Cynamon to przyprawa, która może obniżyć poziom cukru we krwi, co może prowadzić do zmniejszenia apetytu i głodu.

11. Ekstrakt z zielonej kawy

Ekstrakt z zielonej kawy jest powszechnie spotykany w wielu suplementach odchudzających. Jest wykonany z ziaren kawy, które nie zostały upieczone i ma wysoki poziom kwasu chlorogenowego, który uważa się za potencjalny efekt obniżania wagi.

Jedno z badań wykazało, że spożywanie zielonej kawy zmniejszyło wskaźnik masy ciała (BMI) i tłuszczu z brzucha u 20 uczestników, nawet bez zmian w przyjmowaniu kalorii.

PODSUMOWANIE: Ekstrakt z ziaren kawy jest wytwarzany z niepalonych ziaren kawy. Niektóre badania sugerują, że może to pomóc w zmniejszeniu masy ciała i tłuszczu z brzucha.

12. Kminek

Kminek to przyprawa wytworzona z suszonych i mielonych nasion Cuminum cyminum , rośliny z rodziny pietruszki. Jest dobrze znany ze swojego wyraźnego orzechowego smaku, ale także zawiera wiele korzyści zdrowotnych, w tym możliwość przyspieszenia utraty wagi i spalania tłuszczu.

Jedno małe, trzymiesięczne badanie wykazało, że kobiety spożywające jogurt z 3 gramami kminku dwa razy na dobę tracą więcej masy i tkanki tłuszczowej.

PODSUMOWANIE: Kminek jest pospolitą przyprawą, która skutecznie zmniejsza masę ciała i tkanki tłuszczowej.

13. Kardamon

Kardamon to wysoko ceniona przyprawa, wytworzona z nasion rośliny z rodziny imbirów. Jest stosowany na całym świecie zarówno w gotowaniu, jak i pieczeniu, ale może również wspomagać utratę wagi.

W jednym badaniu na zwierzętach stwierdzono, że proszek z kardamonu pomógł w redukcji tłuszczu z brzucha u szczurów na diecie wysokotłuszczowej o wysokiej zawartości węglowodanów. Podobnie, inne badania na zwierzętach wykazały, że czarny kardamon w szczególności był skuteczny w zmniejszaniu zarówno tłuszczu z brzucha, jak i całkowitego tłuszczu w organizmie u szczurów na diecie wysokotłuszczowej.

PODSUMOWANIE: Kardamon jest wysoko cenioną przyprawą, która jak wykazano redukuje tkankę tłuszczową brzucha w niektórych badaniach na zwierzętach.

Zioła na odchudzanie jak bezpiecznie korzystać

W przypadku stosowania jako przyprawa do żywności, wyżej wymienione zioła i przyprawy mogą zapewnić korzyści zdrowotne przy minimalnym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych.

Trzymaj się nie więcej niż jednej łyżki stołowej (14 gramów) dziennie i pamiętaj, aby połączyć je z pełnowartościowymi pokarmami, aby jeszcze bardziej zwiększyć utratę wagi.

Jeśli przyjmujesz zioła w postaci suplementów, ważne jest, aby trzymać się zalecanej dawki na opakowaniu, aby zapobiec niepożądanym działaniom. Dodatkowo jeśli masz jakiekolwiek podstawowe schorzenia lub przyjmujesz leki, najlepiej porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania suplementu.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek negatywne skutki uboczne lub objawy alergii pokarmowych, należy natychmiast zaprzestać stosowanie i porozmawiać z lekarzem.

PODSUMOWANIE: W przypadku stosowania jako przyprawa, większość ziół i przypraw stwarza minimalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W formie suplementu najlepiej trzymać się zalecanej dawki, aby uniknąć niepożądanych reakcji.