Strona głównaZdrowieKawa, a zdrowie? 8 sposobów, aby Twoja kawa była super zdrowa

Kawa, a zdrowie? 8 sposobów, aby Twoja kawa była super zdrowa

Kawa, a zdrowie? Jak dobrze wiadomo kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Wielu pracowników służby zdrowia uważa, że ​​jest to jeden z najzdrowszych napojów na planecie.

Dla niektórych osób jest to jedno z największych źródeł przeciwutleniaczy w diecie, przewyższające zarówno owoce, jak i warzywa łącznie.

Oto kilka wskazówek, jak zmienić swoją kawę ze zdrowej na super zdrową.

1. Bez kofeiny po godzinie 14

Kawa jest jednym z najbogatszych naturalnych źródeł kofeiny w diecie.

Kofeina jest środkiem pobudzającym, który jest jednym z głównych powodów, dla których kawa jest tak popularna. Daje ci energię i pomaga ci nie zasnąć, kiedy czujesz się zmęczony.

Ale jeśli pijesz kawę późno w ciągu dnia, może to zakłócać twój sen. Zły sen wiąże się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi.


Z tego powodu ważne jest, aby nie pić kawy po godzinie 14-stej. Jeśli musisz, wybierz bezkofeinową lub zdecyduj się na filiżankę herbaty, która zawiera znacznie mniej kofeiny niż kawa.

Niemniej jednak, jeśli czujesz, że możesz poprawić swój sen, unikanie kawy pod koniec dnia może być skuteczną strategią.

Istnieje wiele innych sposobów na poprawę jakości snu. Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać porady naukowe.

2. Nie dodawaj do kawy cukru

Chociaż kawa sama w sobie jest zdrowa, możesz z łatwością przekształcić ją w coś szkodliwego.Najlepszym sposobem na zrobienie tego jest dodanie do niej masy cukru. Dodany cukier jest prawdopodobnie jednym z najgorszych składników nowoczesnej diety.

Cukier, głównie ze względu na wysoką zawartość fruktozy wiąże się z wieloma poważnymi chorobami, takimi jak otyłość i cukrzyca.

Jeśli nie możesz sobie wyobrazić życia bez słodyczy w kawie, użyj naturalnego słodzika,takiego jak stewia.

3. Wybierz jakość, najlepiej ekologiczną

Jakość kawy może się znacznie różnić w zależności od metody przetwarzania i sposobu uprawy ziaren kawy.

NIE PRZEGAP!  Walcz z anemią naturalnie jedząc te 7 pokarmów

Ziarna kawy są zwykle spryskiwane syntetycznymi pestycydami i innymi chemikaliami, które nigdy nie były przeznaczone do spożycia przez ludzi.

Jednak wpływ pestycydów na żywność jest kontrowersyjny. Istnieją obecnie ograniczone dowody na to, że wyrządzają one szkodę, gdy znajdują się na niskim poziomie w produkcie.

Niemniej jednak, jeśli martwisz się zawartością pestycydów w swojej kawie, rozważ zakup organicznych ziaren kawy. Powinny zawierać znacznie mniejsze ilości syntetycznych pestycydów.

NIE PRZEGAP!  Walcz z anemią naturalnie jedząc te 7 pokarmów

4. Unikaj zbyt dużej ilości kawy

Podczas, gdy umiarkowane spożycie kawy jest zdrowe, picie zbyt dużej ilości może zmniejszyć ogólne korzyści. Nadmierne spożycie kofeiny może mieć różne niepożądane skutki uboczne, chociaż wrażliwość ludzi jest różna. Ogólnie rzecz biorąc nie należy przekraczać 2,5 mg na kg masy ciała na dzień.

Biorąc pod uwagę, że średnia filiżanka kawy może zawierać około 95 mg kofeiny, odpowiada to około dwóm filiżankom kawy dziennie dla osoby ważącej 80 kg.

Jednak znacznie większe ilości kofeiny (400-600 mg) na dobę (około 4-6 filiżanek) nie są związane z żadnymi niepożądanymi skutkami ubocznymi u większości ludzi.

Picie kawy polega na równoważeniu ryzyka i korzyści. Słuchaj swojego ciała i spożywaj nie więcej niż możesz wygodnie tolerować.

5. Dodaj trochę cynamonu do swojej kawy

Cynamon to smaczne zioło, które wyjątkowo dobrze miesza się ze smakiem kawy.

Badania pokazują, że cynamon może obniżyć poziom glukozy we krwi, cholesterolu i trójglicerydów u chorych na cukrzycę.

Jeśli potrzebujesz odrobiny smaku, spróbuj dodać odrobinę cynamonu. To zaskakująco dobre.

Tylko pamiętaj, aby nie dodawać zbyt dużo do filiżanki. Podczas, gdy niewielkie ilości cynamonu są zdrowe, zbyt dużo może powodować pewne niepożądane skutki uboczne.

NIE PRZEGAP!  10 najlepszych ziół i przypraw poprawiających zdrowie serca

6. Unikaj niskotłuszczowych i sztucznych śmietanek

Komercyjne niskotłuszczowe i sztuczne śmietanki są zwykle wysoko przetworzone i mogą zawierać wątpliwe składniki.

Jednak niewiele jest badań nad skutkami zdrowotnymi pozamleczarskich śmietanek do kawy. Ich zawartość różni się w zależności od marki, a niektóre mogą być zdrowsze od innych. Niemniej jednak, naturalna żywność w całości jest lepszym wyborem.

Zamiast bezmlecznej śmietanki zastanów się nad dodaniem do swojej kawy pełno-tłuszczowego mleka, najlepiej z krów karmionych trawą.

Badania wykazują, że produkty mleczne zawierają pewne ważne składniki odżywcze. Na przykład są doskonałym źródłem wapnia i mogą zmniejszać ryzyko osteoporozy i złamań kości.

Dodatkowo mleko krowie zawiera trochę witaminy K, co jest również związane z poprawą zdrowia kości.

7. Dodaj trochę kakao do kawy

Kakao jest pełne przeciwutleniaczy i wiąże się z różnego rodzaju korzyściami zdrowotnymi, w tym zmniejszeniem ryzyka chorób serca. Spróbuj dodać odrobinę kakao w proszku do swojej kawy, aby dodać trochę smaku.

8. Zaparz kawę za pomocą filtra papierowego

Zaparzona kawa zawiera kafestol, diterpen, który może podwyższyć poziom cholesterolu we krwi. Jednak zmniejszenie jego poziomów jest proste. Po prostu użyj filtra papierowego.

NIE PRZEGAP!  10 najlepszych ziół i przypraw poprawiających zdrowie serca

Parzenie kawy za pomocą papierowego filtra skutecznie obniża ilość kafestolu, ale pozwala kofeinie i korzystnym przeciwutleniaczom przedostać się przez niego.

Kawa, a zdrowie podsumowanie

Kawa jest popularnym napojem znanym ze swoich stymulujących efektów.

Picie kawy wiąże się z różnymi korzyściami zdrowotnymi. Jednak istnieje kilka sposobów na poprawę tych korzyści jeszcze bardziej.

Co najważniejsze unikaj dodawania do kawy cukru. Zamiast tego możesz dodać do niej odrobinę cynamonu lub kakao.

Pamiętaj również o powstrzymaniu się od picia kawy późnym popołudniem i wieczorem, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na jakość snu.Napój ten pozwoli Ci schudnąć nawet 2 kg w zaledwie 3 dni

Chcąc mieć płaski i pięknie wyglądający brzuch często musimy spędzać długie godziny na siłowni. Istnieje jednak inny ważny podpunkt, który wpływa na wygląd naszego brzucha dokładnie chodzi o to...

Czy kiedykolwiek obudziliście się w nocy i nie mogliście się ruszyć?

Czy jesteś jedną z wielu osób, które stanęły w obliczu przerażającego doświadczenia podczas snu kiedy to nie mogłeś się ruszyć? To doświadczenie jest nadzwyczaj przerażające, ponieważ...

Preparat, który w ciągu tygodnia uwolni od bólu stawów i pleców

Straszny ból w nogach, plecach, szyi i stawach występuje zwykle w wyniku niezdrowego trybu życia, stresu i złej postawy. Często masz tendencję do ignorowania bólu, ponieważ...

Ten popularny napój uszkadza tarczycę. Czy go pijesz?

Pewnie nie raz już słyszeliście, że zaleca się spożywanie soi i mleka sojowego, istnieją jednak dowody, które wskazują, że może to prowadzić do powikłań zdrowotnych. Dlaczego...

Woda alkaliczna pomoże Ci schudnąć i zapobiega zmęczeniu

Codzienne picie wody jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego zdrowia. Woda jest niezbędna dla prawidłowego wykonywania przez poszczególne organy ich indywidualnych...

Napój, który pomoże Ci zachować zdrową wątrobę

Zdrowa dieta i styl życia są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wątroby. Jednak dzisiejszy styl życia charakteryzuje się różnymi niezdrowymi nawykami, które prowadzą do kumulacji toksyn...