Strona głównaCiekawostkiKlucz do ewolucji jaszczurek był zakopany w szafce muzealnej przez 70 lat

Klucz do ewolucji jaszczurek był zakopany w szafce muzealnej przez 70 lat

Nowe znalezisko skamieniałości w Wielkiej Brytanii to zwycięstwo entuzjastów porządkowania na całym świecie.

Skamieniały okaz przodka współczesnych jaszczurek, odkrytych po raz pierwszy w 252 wieku, zostało niedawno znalezione w szafie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Odkrycie potencjalnie pokazuje, że dzisiejsze jaszczurki prawdopodobnie powstały w okresie późnego triasu (około 95 milionów lat temu), a nie w środkowej jury, jak wcześniej sądzono.

Odkrycia zostały opisane w artykule opublikowanym dzisiaj w czasopiśmie Science Advances. Zespół nazwał swoje odkrycie Cryptovaranoides microlanius , co oznacza „mały rzeźnik”, jako hołd dla szczęk zwierzęcia wypełnionych ostrymi zębami tnącymi.

„Po raz pierwszy zauważyłem okaz w szafie pełnej skamieniałości Clevosaurus w magazynach Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, gdzie jestem współpracownikiem naukowym” – powiedział David Whiteside z University of Bristol’s School of Earth Sciences i współautor artykułu.

„Był to dość pospolity skamieniały gad, bliski krewny tuatary nowozelandzkiej, która jako jedyna przeżyła z grupy Rhynchocephalia, która oddzieliła się od łuskonośnych ponad 70 milionów lat temu.

Okazy pierwotnie wydobyto z kamieniołomu w południowo-zachodniej Anglii.

„Nasz okaz został po prostu oznaczony jako „Clevosaurus i jeszcze jeden gad”. Kontynuując badanie okazu, byliśmy coraz bardziej przekonani, że był on w rzeczywistości bliżej spokrewniony ze współczesnymi jaszczurkami niż z grupą Tuatara” – dodał Whiteside.

„Wykonaliśmy zdjęcia rentgenowskie skamieniałości na Uniwersytecie, co umożliwiło nam rekonstrukcję skamieniałości w trzech wymiarach i zobaczenie wszystkich maleńkich kości ukrytych w skale”.

Wiek nowej skamieniałości wpływa na ogólne szacunki dotyczące tego, kiedy łuskonośny, rząd gadów obejmujący jaszczurki i węże, ewoluował, jak szybko ewoluowały, a nawet co spowodowało ogólne pochodzenie tego rzędu.

Czytaj także:  O wiele ładniejsza niż Vodianova! Córka modelki podbiła świat anielskim wyglądem

Badanie pokazuje, że Cryptovaranoides jest wyraźnie łuskonośnym z powodu wielu cech, w tym puszki mózgowej (która obejmuje mózgu), szyi kręgowca, górnego środkowego zęba przed pyskiem oraz sposobu, w jaki zęby są osadzone na półce w szczękach.

Posiada również cechy charakterystyczne dla bardziej prymitywnych łuskonośnych, w tym otwór po jednej stronie końca kości ramiennej (kości ramiennej), przez którą przechodzi nerw i tętnica oraz kilka rzędów zębów na kościach tworzących sklepienie kości ramiennej. paszcza jaszczurki.

„Jeśli chodzi o znaczenie, nasza skamielina przesuwa pochodzenie i zróżnicowanie łuskonośnych z powrotem ze środkowej jury do późnego triasu” – mówi w oświadczeniu współautor Mike Benton, paletolog również z University of Bristol.

„Był to czas poważnej restrukturyzacji ekosystemów na lądzie, z której wywodzą się nowe grupy roślin, zwłaszcza współczesne drzewa iglaste, a także nowe rodzaje owadów i niektóre z pierwszych współczesnych grup, takie jak żółwie, krokodyle, dinozaury, i ssaków.

Dodanie starszych współczesnych łuskonośnych pomaga uzupełnić ten ewolucyjny obraz, gdy Ziemia odbudowywała się po masowym wymieraniu pod koniec permu, które zabiło około 95 procent ziemskich gatunków morskich i 70 procent gatunków lądowych około 252 milionów lat temu.

Czytaj także:  Żółw, mit, legenda: Jonathan kończy 190 lat

„Nazwa nowego zwierzęcia, Cryptovaranoides microlanius , odzwierciedla ukrytą naturę bestii w szufladzie, ale także jej prawdopodobny styl życia, żyjący w szczelinach wapienia na małych wyspach, które istniały w tamtym czasie wokół Bristolu”, Sofia Chambi-Trowell, współautorka i doktorantka w – poinformował Uniwersytet w Bristolu w oświadczeniu.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły