Oregano – 10 najlepszych korzyści zdrowotnych

Najbardziej znane jako „ziele pizzy”, oregano zyskuje popularność jako naturalne lekarstwo na wiele powszechnych problemów zdrowotnych. Zarówno świeże jak i suszone liście oregano zawierają lotne oleje o właściwościach:

wiatropędnym, żołądkowym, moczopędnym, napotne, wykrztuśne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, przeciwdrobnoustrojowe i łagodnie tonizujące.

Oregano jest również doskonałym źródłem witamin i minerałów. Jest bogate w kompleks witamin A, C i E, a także cynk, magnez, żelazo, wapń, potas, miedź, mangan i niacynę.

Oto 10 najważniejszych korzyści zdrowotnych związanych z oregano.

1. Przeziębienie

Silne właściwości antyoksydacyjne i antyseptyczne w oregano sprawiają, że jest to doskonały środek na przeziębienie.

  • Kiedy poczujesz przeziębienie lub ból gardła, po prostu dodaj trzy krople oleju z oregano do szklanki soku pomarańczowego. Pij go raz dziennie przez pięć dni, aż objawy ustąpią.
  • Możesz również pić herbatę oregano dwa lub trzy razy dziennie w celu złagodzenia objawów.

2. Przekrwienie nosa

Oregano jest wspaniałym naturalnym leczeniem zatkanego nosa, ponieważ działa jako bezpieczny i niezawodny lek przeciwhistaminowy.

  • Aby usunąć zablokowane gardło i kanały nosowe, dodaj dwie lub trzy krople oleju z oregano do połowy szklanki wrzącej wody. Nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary wydobywające się z mieszaniny. Rób to dwa razy dziennie.
  • Alternatywnie można dodać trzy krople olejku z oregano do szklanki soku i pić codziennie przez trzy do pięciu dni.

3. Wirus grypy

Właściwości przeciwwirusowe w oregano mogą skutecznie skracać czas trwania objawów grypy. Niektóre charakterystyczne objawy grypy to wysoka gorączka, kaszel, ból gardła, bóle głowy, wymioty, utrata apetytu, a także bóle w stawach i mięśniach.

Aby leczyć te objawy wystarczy wymieszać kilka kropli oleju z oregano w szklance wody i pić raz dziennie przez trzy do pięciu dni.

Sprawdź to ➡ ➡  Niewiarygodne korzyści spożywania czosnku i miodu na pusty żołądek

4. Łagodzi skurcze menstruacyjne

Oregano jest również znane jako środek przeciwbólowy i jest bardzo skuteczne, gdy cierpisz na skurcze menstruacyjne.

  • Możesz po prostu przeżuć kilka świeżych liści oregano trzy razy dziennie, aby zmniejszyć ból menstruacyjny.
  • Możesz również wypić herbatę z oregano. Aby przygotować herbatę należy zmieszać pół łyżeczki oregano w szklance wody i doprowadzić ją do wrzenia. Odcedź, ostudź i dodaj miód do smaku. Pij trzy lub cztery razy dziennie podczas cyklu.

Możesz również użyć oleju z oregano, aby regulować cykl menstruacyjny, zmniejszyć negatywne skutki menopauzy i zapobiegać przedwczesnej menopauzie.

5. Zabija pasożyty jelitowe

Pasożyty jelitowe są niechcianymi mieszkańcami układu pokarmowego, które mogą poważnie zwiększyć ryzyko różnych chorób. Aby zabić te szkodliwe pasożyty, suszone oregano jest dobrą naturalną opcją, ponieważ jest niezwykle lotne i przeciwpasożytnicze.

Ponadto olej oregano zawiera dwa silne środki przeciwdrobnoustrojowe, znane jako tymol i karwakrol. Substancje te okazały się bardzo skuteczne w leczeniu pasożytów jelitowych.

W celu leczenia pasożytów jelitowych należy dodać dwie lub trzy krople oleju z oregano do wody, a także świeżo wyciśnięty sok z cytryny i pić trzy razy dziennie.

6. Poprawia zdrowie serca

To aromatyczne zioło jest doskonałym źródłem potasu, ważnego składnika komórek i płynów ustrojowych, który pomaga kontrolować szybkie tętno i ciśnienie krwi spowodowane wysokim spożyciem sodu.

Uważa się, że przeciwutleniacze zwalczające choroby obecne w oregano pomagają zapobiegać stresowi oksydacyjnemu i chorobom serca i je naprawiać .

Ponadto oregano jest naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zmniejszyć stan zapalny w całym ciele, a także zmniejszają ryzyko chorób serca. Pij jedną filiżankę herbaty oregano codziennie, aby poprawić swoje zdrowie serca.

Sprawdź to ➡ ➡  Miód Manuka: lecznicze zastosowania, korzyści i skutki uboczne

7. Łagodzi ataki astmy

Oregano jest bogate w karwakrol, flawonoidy i terpeny, wszystkie związki działają jako „elementy oczyszczające płuca”. Tak więc oregano oczyszcza drogi oddechowe i oskrzela, dając ulgę przed atakami astmy.

  • Kiedy cierpisz na atak astmy, pij herbatę oregano słodzoną miodem cztery do pięciu razy dziennie.
  • Inną opcją jest ekstrakcja soku z liści oregano i przyjmowanie jednej łyżki stołowej co godzinę, aby złagodzić astmę i przewlekły kaszel.

8. Stymuluje apetyt

Wiele badań wykazało, że oregano pomaga rozluźnić napięcie w żołądku, co z kolei pobudza apetyt .

Wystarczy rozcieńczyć olej z oregano w wodzie i użyć go jako gorącej pary lub wcierać w skórę, aby zwiększyć apetyt.

W tym samym czasie zioło to pobudza wydzielanie żółci, aby ułatwić trawienie i leczy wzdęcia, niestrawność i wzdęcia.

9. Utrzymuje masę ciała

Zioło to nie zawiera cholesterolu i jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Odpowiednie spożycie błonnika pomaga w zarządzaniu wagą, w ten sposób zmniejszając ryzyko wystąpienia kilku chorób.

Aktywny składnik obecny w oleju z oregano jest zdolny do rozpuszczania tłuszczu. Nadwaga może powodować gromadzenie się tłuszczu w wątrobie, woreczku żółciowym, układzie limfatycznym i w innych częściach ciała. Oregano pomaga rozpuścić to nagromadzenie, co z kolei pomaga schudnąć .

10. Chroni przed rakiem

Oregano jest bardzo dobrym źródłem błonnika, który pomaga wiązać sole żółciowe i rakotwórcze toksyny w okrężnicy i usuwać je z organizmu. To z kolei zmusza organizm do rozkładania cholesterolu, aby uzyskać więcej soli żółciowych, obniżając w ten sposób wysoki poziom cholesterolu i zmniejszając ryzyko raka okrężnicy.

Ponadto właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne w oregano są użyteczne w spowolnieniu lub zapobieganiu progresji raka piersi i raka prostaty.


ZOBACZ TAKŻE