Strona główna Właściwości zdrowotne Lecznicze zastosowania cynamonu

Lecznicze zastosowania cynamonu

W lecznictwie cynamon jest znany od wieków, oferuje on wspaniałe właściwości zdrowotne. Można go stosować wewnętrznie i zewnętrznie.
Lecznicze zastosowania cynamonu

Pomaga on w leczeniu wielu chorób układu oddechowego, pokarmowego i rozrodczego.  Jest szeroko stosowany w czekoladzie i kawie i jest naprawdę pyszny.

Charakterystyka cynamonu

Jego naturalne środowisko występuje w południowych Indiach lub na Sri Lance, ale obecnie uprawiany jest również w innych ciepłych klimatach.  Cynamon pochodzi z wewnętrznej warstwy kory drzewa. Dostarcza nam dużej ilości wapnia, potasu, witaminy A, węglowodanów, włókien, witaminy C, żelaza, magnezu i fosforu.

Został przywieziony z Chin 2000 lat przed Chrystusem i był używany do balsamowania mumii. Później w Grecji i Rzymie został użyty do poprawy trawienia.  Badania pokazują, że był on wraz z kardamonem i pieprzem, pierwszym gatunkiem używanym w regionie Morza Śródziemnego.

Jego użycie na Zachodzie było związane z bogatą klasą wyższą, ponieważ był bardzo drogi. W średniowieczu Genueńczycy i Wenecjanie sprzedawali go muzułmanom.

Lecznicze zastosowania cynamonu

Można powiedzieć, że ma wiele różnych zastosowań ze względu na swoje właściwości i zalety. Jego wewnętrzne zastosowanie pomaga układom trawiennym, oddechowym, krążenia i rozrodczym:

 • Układ trawienny:   dzięki właściwościom wiatropędnym, przeciwwymiotnym i przeciwwrzodowym stymuluje wydzielanie śliny i soków żołądkowych. Stosuje się go w przypadkach aerofagii (unikanie nadmiaru wzdęć przez wypicie jednej łyżki cynamonu na litr wody), trudnego trawienia (spożywać łyżeczkę proszku przed posiłkami), kwasowości (posypać pokarm), braku apetytu ( herbatęa z jedną łyżką cynamonu na litr wody przed posiłkami)
 • Układ oddechowy :   Ze względu na działanie wykrztuśne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne stosuje się go w przypadkach zapalenia oskrzeli, przeziębienia i kaszlu (wypij dwie krople esencji w kubku ciepłej wody z łyżką miodu).
 • Układ krążenia:   Ma właściwości przeciwzakrzepowe, a także pomaga zapobiegać stwardnieniu, ponieważ poprawia krążenie krwi (wypij kilka filiżanek naparu z łyżką cynamonu na litr wody).
 • Układ rozrodczy:   Jest dobry w przeciwdziałaniu bólom miesiączkowym i regulacji okresu (pij herbatę z łyżką cynamonu), jest doskonałym afrodyzjakiem, pobudza libido i pomaga w przypadkach zaburzeń erekcji (pij herbata z pół łyżki cynamonu w szklance wody).

Zewnętrzne zastosowania cynamonu

Różnorodne preparaty, które można kupić lub wyprodukować w domu służą leczeniu wielu chorób związanych z grzybami i bakteriami. Na przykład:

 • Infekcje pochwy :  Neuternalizuje Candida Albicans. Umyć płynem powstałym z połączenia litra wody i łyżki pokruszonego cynamonu.
 • Grzyb na stopach lub paznokciach:   Zanurz stopy w naparze z dwóch łyżek cynamonu, rozpuszczonych w kilku litrach ciepłej wody.
 • Nieświeży oddech :   składniki cynamonu blokują rozwój bakterii z pozostałości po żywności. Płukać mieszanką kilku łyżek cynamonu rozpuszczonego w litrze wody.

Inne zalety cynamonu

Właściwości cynamonu mogą być także wykorzystane w leczeniu:

 • reumatyzm
 • artretyzm
 • zapalenie kości i stawów
 • bóle spowodowane przeziębieniem
 • problemy z nerkami
 • krążenie krwi
 • choroba zapalna
 • biegunka
 • cukrzyca
 • niestrawność

Przeciwwskazania

Ze względu na swoje właściwości, znacznie pobudza krążenie krwi, dlatego jest zabroniony dla osób z problemami z krzepnięciem lub tendencją do krwawienia. U kobiet w ciąży należy unikać spożywania lub ostrożnie ją zmniejszać. W razie wątpliwości zawsze skonsultuj się z lekarzem, choć jest to naturalne zioło, może mieć niepożądane działanie na organizm.

zobacz także

Banany – dlaczego warto je jeść każdego dnia.

Banan jest wyjątkowo zdrowym i smacznym owocem. Zawiera kilka niezbędnych składników odżywczych i ma korzyści zdrowotne wspierające proces trawienia, zdrowie serca i utratę wagi.Oprócz tego, że są...

10 korzyści zdrowotnych wynikających ze szparagów

Wraz z nadejściem wiosny jednym z warzyw, które trafia na rynek są szparagi. Występuje w trzech odmianach - zielonej, białej i fioletowej.Niezależnie od rodzaju szparagi...

Co zyskasz kiedy będziesz pić wodę kokosową?

Jeszcze kilka lat temu woda kokosowa nie była uznana za eliksir. Ale czy wiesz, że podczas II wojny światowej woda kokosowa była używana jako...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

„Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem” Są to słynne słowa starożytnego greckiego lekarza Hipokratesa, często zwanego ojcem współczesnej medycyny. W rzeczywistości przepisywał on...
Korzyści zdrowotne wynikające z syropu klonowego obejmują zdrowe serce i zdrowszy układ odpornościowy. Ma również właściwości antyoksydacyjne, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami.Istnieje kilka naturalnych słodzików, które...
Od wielu lat bada się różnorodne zastosowania octu jabłkowego, od utraty wagi, łagodzenia bólu gardła, po kontrolę poziomu cukru we krwi i poziom lipidów...
Wiemy, że awokado jest wyjątkowo korzystne dla zdrowia i odżywcze, ale czy wiesz, że liście awokado mają również niesamowite korzyści zdrowotne? Są bogate w flawonol,...
Niebezpieczeństwa związane z cukrem zostały tak szeroko nagłośnione, że wielu ludzi błędnie myśli, że zjedzenie czegoś "słodkiego" jest automatycznie szkodliwe dla organizmu.Podczas, gdy rafinowane cukry...