HomeWłaściwości zdrowotneWoda utleniona - bardzo...

Woda utleniona – bardzo ciekawe i mało znane zastosowania

Woda utleniona to produkt, który większość z nas posiada w domu. W rzeczywistości jest to jeden z najtańszych i najbardziej poręcznych artykułów gospodarstwa domowego. Poniżej znajdziesz i zapewne się zdziwisz na ile sposobów możesz go użyć: do czyszczenia, higieny, leczenia, poprawy wyglądu i wiele innych.

Woda utleniona i jej lecznicze zastosowanie

Woda utleniona jest prawdopodobnie najlepiej znana ze swoich zastosowań leczniczych. Oto niektóre powszechnie znane zastosowania lecznicze nadtlenku wodoru, a także kilka prawdopodobnie, których nie jesteś świadomy!

Oczyść i zdezynfekuj drobne rany

Jest to jedno z najbardziej oczywistych zastosowań. Można nakładać bezpośrednio na drobne rany w celu usunięcia martwych tkanek. Może powstrzymać drobne krwawienie i może pomóc w usuwaniu infekcji lub zapobieganiu infekcjom. Zaleca się tylko jednorazowe stosowanie nadtlenku wodoru, ponieważ użycie go zbyt wiele razy może również hamować przyjazne bakterie, które ułatwiają gojenie.

Pozbądź się trądziku

Możesz być w stanie przyspieszyć proces gojenia poprzez zastosowanie trochę wody utlenionej. Będzie działała w taki sam sposób jak w przypadku ran, pomagając zabić niechciane bakterie i oczyścić obszar. Podobnie jak w przypadku ran, nie przesadzaj z ilością, wystarczy zastosować ją raz.

Wylecz opryszczkę

Połącz wodę utlenioną z wodą, aby nie powodować podrażnień ani pęcherzy w jamie ustnej (zbyt wysokie stężenie nadtlenku wodoru może mieć odwrotny skutek). Trzymaj na opryszczce przez około pół minuty, a potem usuń i spłucz letnią wodą.

Zniszcz nieświeży oddech

Nie możesz pozbyć się nieświeżego oddechu szczotkując zęby? Jedną z doskonałych alternatyw dla płukania jamy ustnej na nieświeży oddech jest woda utleniona. Ponieważ nadtlenek wodoru zabija bakterie w jamie ustnej, które powodują nieświeży oddech. Pamiętaj, żeby ją rozcieńczyć ze zwykłą wodą tak jak w przypadku opryszczki.

Walcz z grzybem stóp

Jest to w dużej mierze anegdotyczne zastosowanie, ale wiele osób twierdzi, że udało im się wyleczyć infekcje grzybicze stóp poprzez zastosowanie mieszaniny składającej się z równych części wody i nadtlenku wodoru. Chociaż nigdy tego nie próbowałam, zastosowałam to rozwiązanie do moich laczków basenowych, aby pozbyć się grzyba. Działa to całkiem dobrze jako środek zapobiegawczy.

Woda utleniona do ucha

Wosk w uszach nie jest infekcją, ale z pewnością doprowadza cię do szaleństwa, gdy blokuje twoje ucho tak bardzo, że masz problemy ze słuchem! Spróbuj dodać kilka kropel oliwy z oliwek, a następnie podążaj za nią kilkoma kroplami nadtlenku wodoru. Trzymaj głowę pochyloną przez około minutę, a następnie przechyl ją z powrotem w drugą stronę i pozwól, aby mieszanina wypłynęła. Możesz również delikatnie przepłukać ucho ciepłą wodą.

Sprawdź to ➡ ➡  Mniszek lekarski: korzyści zdrowotne, zastosowanie i efekty uboczne

Woda utleniona do nosa

Byłabym ostrożna w tej sprawie (właściwie osobiście nie próbowałabym tego), ale wiele osób zgłasza sukces bez żadnych negatywnych skutków. Zmieszaj 3% nadtlenek wodoru z równą częścią wody, aby go rozcieńczyć, a następnie włóż do pojemnika po aerozolu do nosa. Rozpylaj w nosie maksymalnie 2 razy dziennie.

Walcz z bólem zęba

Masz okropny ból zęba i nie możesz teraz pójść do dentysty? Spróbuj umieścić trochę wody utlenionej w jamie ustnej wymieszanej z wodą i przytrzymaj ją przez kilka minut. Większość osób, które używają tej metody, sugeruje, że trzymają ją przez dziesięć minut. To podobno łagodzi znaczną ilość bólu. Niektórzy ludzie robią to nawet kilka razy dziennie, ale ostrzegam cię, aby uniknąć nadużywania, ponieważ nie chcesz zabić dobrych bakterii w jamie ustnej.

Zastosowania nadtlenku wodoru do higieny i urody

Woda utleniona ma wiele zastosowań w zakresie higieny i urody. Niektóre z tych zastosowań nakładają się na zastosowania medyczne, ponieważ mają one zarówno efekt zdrowotny, jak i kosmetyczny.

Wybiel zęby

Wody utlenionej można użyć jako skutecznego płynu do płukania ust, aby pozbyć się nieświeżego oddechu. Ma też inną główną zaletę płynącą z płukania jamy ustnej, czyli wybielania zębów!  Rób to jak cotygodniową rutynę, a twój uśmiech zadziwi nie jedną osobę. Pamiętaj, żeby go rozcieńczyć wodą tak jak to było opisane przy nieświeżym oddechu.

Użyj jej jako dezodorantu

Wygląda na to, że ten materiał działa świetnie jako dezodorant, jeśli mieszamy go w stosunku 1: 2 z mydłem w płynie. Masz go zostawić na pół godziny, a następnie spłukać.

Wyczyść soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe mogą stopniowo gromadzić zanieczyszczenia w miarę upływu czasu. Jednym ze sposobów pozbycia się tego nagromadzenia jest użycie komercyjnego środka czyszczącego do soczewek – lub możesz po prostu użyć nadtlenku wodoru! Nadtlenek wodoru jest aktywnym składnikiem wielu środków czyszczących do soczewek. Robi to szybko, łatwo i tanio.

Wybielaj paznokcie

Jeśli chcesz wybielić paznokcie, możesz to zrobić w ten sam sposób, w jaki wybielasz zęby lub włosy – za pomocą nadtlenku wodoru. Wystarczy nalać trochę wody utlenionej na wacik i nałożyć go na paznokcie.

Usuń odrosty

Czy przy skórze głowy twoich rozjaśnionych blond włosów zaczyna pokazywać się naturalny kolor włosów? Przemyj je małą ilością nadtlenku wodoru i pozostaw na około pół godziny, a następnie zmyj, to często wystarczy, aby ukryć odrosty.

… lub stopniowo rozjaśnij włosy

Możesz również użyć wody utlenionej do stopniowego rozjaśniania włosów. Zmieszaj równe części nadtlenku wodoru i wody i dodaj je do butelki z rozpylaczem. Rozprowadź roztwór na włosach, a następnie użyj grzebienia, aby go rozprowadzić. Poczekaj, aż wyschnie, i to wszystko. Rób to rutynowo, a twoje włosy będą stopniowo zmieniać kolor na blond.

Dezynfekuj szczoteczki do zębów

Od czasu do czasu dobrym pomysłem jest umieszczenie szczoteczek do zębów w wodzie utlenionej. Może to pomóc w zabijaniu gronkowca i innych bakterii, co zmniejsza szansę na dostanie się ich do ust.

Wykorzystaj wodę utlenioną do czyszczenia domu

Nadtlenek wodoru jest również bardzo pomocny w usuwaniu zanieczyszczeń z powierzchni w domu. Może to pomóc w zapobieganiu chorobom lub rozprzestrzenianiu się choroby. Może również sprawić, że powierzchnie będą wyglądać błyszcząco i czysto!

Sprawdź to ➡ ➡  Maniok - tajemnicze warzywo. Korzyści zdrowotne i zagrożenia

Dezynfekuj blaty

W łazience, kuchni i gdziekolwiek indziej w Twoim domu możesz szybko i łatwo dezynfekować blaty za pomocą nadtlenku wodoru. Zmieszaj go z wodą (w równych częściach, jak zwykle) w butelce z rozpylaczem i nałóż bezpośrednio na powierzchnie, które chcesz wytrzeć.

Wybiel fugi

Nic nie wygląda gorzej niż fuga, która zaczęła przyjmować ten obskurny wygląd, zbierając kurz, brud i wszystko inne. Aby ją wybielić, najpierw upewnij się, że jest sucha, a następnie rozprowadź wodę utlenioną bezpośrednio na nią. Pozostaw ją na kilka godzin, a następnie wróć ze szczoteczką do zębów i wodą z mydłem. Szoruj energicznie, a następnie wysusz.

Oczyść swoje lustra

Według wielu osób, które używają nadtlenku wodoru stwierdza, że woda utleniona stanowi doskonały środek czyszczący do luster. Możesz je po prostu spryskać, a następnie wytrzeć za pomocą papierowego ręcznika. Pozbędziesz się wszelkich bakterii i smug.

Zabij pleśń

Gdziekolwiek znajdziesz pleśń w swoim domu, możesz zastosować wodę utlenioną bezpośrednio na miejscu, a następnie wytrzeć do czysta. Woda utleniona jest skuteczna wobec wielu różnych rodzajów pleśni i może pomóc w oczyszczaniu wielu różnych powierzchni.

Wykorzysta ją w kuchni

Podczas gdy woda utleniona świetnie nadaje się do mycia w całym domu, jest szczególnie przydatna w kuchni, gdzie ma wiele specyficznych zastosowań! Czytaj dalej, aby je odkryć.

Oczyść deskę do krojenia

Twoja deska do krojenia to miejsce, w którym bakterie mogą się łatwo gromadzić, szczególnie jeśli używasz go do krojenia mięsa. Po użyciu spłucz deskę do krojenia, a następnie spryskaj ją nadtlenkiem.

Dodaj ją do zmywarki

Chcesz, aby Twoja zmywarka działała lepiej? Spróbuj dodać trochę wody utlenionej do detergentu do zmywania naczyń.

Pozbądź się przypalonych garnków

Czy na twoich garnkach i patelniach znajdujesz zaschnięte jedzenie? Połącz sodę oczyszczoną z nadtlenkiem wodoru tak, aby utworzyły pastę, a następnie przetrzyj brudne naczynie. Odczekaj kilka minut, a następnie umyj ciepłą wodą. Soda oczyszczona działa jak materiał ścierny, a nadtlenek wodoru pomaga rozbić cząstki stałe. Plama powinna wystartować ze względną łatwością.

Dezynfekuj naczynia i gąbki

Namoczyć naczynia i gąbki w wodzie utlenionej, albo po prostu spryskaj je, gdy znajdują się w zlewie i obserwuj, jak się pienią. Jest mnóstwo zarazków do zabicia! Takie postępowanie nie tylko pomaga zachować bezpieczeństwo, ale także przedłuża żywotność twoich gąbek, zanim będziesz musiała je wymienić.

Wyczyść lodówkę

Chcesz wydobyć nieprzyjemne zapachy z lodówki, a także usunąć bakterie? Przetrzyj półki wodą utlenioną. Pozwoli to zabić zarazki i pozbyć się brzydkiego zapachu.

Woda utleniona zagrożenia

Nadtlenek wodoru działa świetnie miejscowo i na kilka innych sposobów, aby poradzić sobie z problemami zdrowotnymi, ale jedną rzeczą, której nie powinieneś robić, jest spożywanie go. Kiedy wchłaniasz nadtlenek wodoru, ma on czystą postać i dlatego może uszkodzić dowolną tkankę w twoim ciele poprzez stres oksydacyjny. To może być jedna z przyczyn raka. Więc możesz naprawdę pogorszyć sytuację, przyjmując doustnie H202. Ponadto duże dawki nawet przy stężeniu 3% mogą powodować pęcherze w jamie ustnej, bóle brzucha, biegunkę i wymioty.

Chociaż nie można przyjmować nadtlenku wodoru doustnie w leczeniu schorzeń, to działa świetnie w leczeniu drobnych ran, infekcji ucha, przeziębienia, infekcji zatok, bólu zębów, zakażeń drożdżowych i innych.


ZOBACZ TAKŻE