Strona głównaWłaściwości zdrowotneWoda z miodem, cytryną skuteczny środek zdrowotny czy zmyślony mit?

Woda z miodem, cytryną skuteczny środek zdrowotny czy zmyślony mit?

Woda z miodem i cytryną to promowany uzdrawiający eliksir w świecie zdrowia i dobrego samopoczucia. Istnieją twierdzenia, że ​​ten napój może pomóc stopić tłuszcz, usunąć trądzik i „wypłukać” toksyny z organizmu.

Zarówno miód, jak i cytryny mają wiele zalet zdrowotnych powodując, że niektórzy zastanawiają się czy ta kombinacja jest korzystna dla zdrowia. W tym artykule zbadano dowody dotyczące wody z miodem i cytryną.

Dwa potężne i naturalne składniki

Zarówno miód, jak i cytryny są popularnymi składnikami, zwykle używanymi do przyrządzania potraw i napojów.

Miód to gęsty, słodki płyn wytwarzany przez pszczoły miodne i niektóre inne podobne owady, choć najbardziej znany jest rodzaj wytwarzany przez pszczoły miodne.

Jest powszechnie stosowany jako naturalny substytut przetworzonego cukru, a także ma pewne zastosowania terapeutyczne, takie jak leczenie ran i oparzeń skóry.

Cytryny to owoce cytrusowe, z których często wykorzystywany jest sok. Miąższ i skórka z cytryny również mogą być użyte do różnego rodzaju domowych sposobów poprawy zdrowia.

Większość korzyści zdrowotnych wynikających z tego owocu wynika z wysokiego poziomu witaminy C i innych korzystnych związków roślinnych.

Powszechnie uważa się, że połączenie tych dwóch składników w napoju może pomóc w długiej liście typowych dolegliwości, w tym problemów trawiennych, trądziku i przyrostu masy ciała.

Podczas gdy miód i cytryny mają wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych i przydatnych zastosowań, nie wszystkie twierdzenia dotyczące wody z miodem cytrynowym są poparte naukowo.

PODSUMOWANIE Miód i cytryna są popularnymi składnikami, które mają pewne korzyści zdrowotne. Jednak nie wszystkie oświadczenia zdrowotne dotyczące połączenia miodu i cytryny są wspierane przez naukę

Korzyści zdrowotne z miodu

Miód jest jednym z najstarszych produktów na świecie. Był używany jako pokarm i lekarstwo przez tysiące lat, nawet w czasach kamienia łupanego.

Jest często używany jako naturalny substytut przetworzonego cukru w ​​pieczeniu, gotowaniu i napojach, a także ma zastosowania lecznicze.

Miód powiązano z kilkoma korzyściami zdrowotnymi wspieranymi przez naukę , ale ważne jest, aby pamiętać, że większość tych korzyści wiąże się z surowym, niefiltrowanym typem miodu.

Dzieje się tak dlatego, że wysokiej jakości, niefiltrowany miód ma bardziej korzystne związki i składniki odżywcze niż przetworzony, filtrowany miód.

Miód na oparzenia i leczenie ran

Miód był stosowany jako zabieg na skórę w przypadku ran i oparzeń już w starożytności.

W rzeczywistości istnieją dowody na to, że starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie używali miodu do leczenia dolegliwości skórnych. Wiele badań wykazało, że miód ma silne właściwości lecznicze po nałożeniu na skórę.

W rzeczywistości miód ma działanie terapeutyczne na wiele rodzajów ran, w tym oparzenia. Dodatkowo miód może być skutecznym lekiem na owrzodzenie stopy cukrzycowej.

Wrzody cukrzycowe to otwarte rany, które są częstymi powikłaniami źle kontrolowanego cukru we krwi. Kilka badań wykazało, że miód zwiększa tempo gojenia się w tego typu ranach.

Uważa się, że właściwości lecznicze miodu pochodzą z zawartych w nim związków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych.

W rzeczywistości badania sugerują, że miód może działać ochronnie przeciwko ponad 60 różnym gatunkom bakterii.

Miód, a kaszel u dzieci

Miód jest popularnym sposobem leczenia przeziębień i kaszlu, szczególnie u dzieci.

Nie tylko miód jest aromatycznym składnikiem dodawanym do herbat i innych napojów, ale jego stosowanie jako leczenia kaszlu u dzieci jest wspierane przez naukę.

Przekonanie dziecka do przyjmowania dawki nieprzyjemnego leku na kaszel może być trudne, co sprawia, że ​​miód jest smacznym alternatywnym sposobem leczenia.

Kilka badań wykazało, że podawanie chorym dzieciom miodu może zmniejszać kaszel i poprawiać jakość snu.

Jedno z badań wykazało, że dawka miodu była skuteczniejsza niż lekarstwo na kaszel z tłumieniem kaszlu i poprawą snu u dzieci i nastolatków z infekcją górnych dróg oddechowych .

Inne badanie wykazało, że miód zmniejszał zarówno nasilenie i częstość kaszlu u małych dzieci z infekcjami dróg oddechowych.

O ile miód może być skuteczną i naturalną opcją leczenia kaszlu u dzieci, nigdy nie powinien być podawany dzieciom poniżej pierwszego roku życia, ze względu na ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym.
PODSUMOWANIE Badania wykazały, że miód może leczyć rany, takie jak oparzenia i owrzodzenia cukrzycowe, a także pomaga zmniejszyć kaszel u dzieci z infekcjami górnych dróg oddechowych. 

Korzyści zdrowotne z cytryn

Cytryny są popularne ze względu na ich cierpki sok i skórki. Sok z cytryny jest doskonałym źródłem witaminy C i zawiera niewielkie ilości witamin z grupy B i potasu.

Cytryny zawierają również korzystne związki roślinne, takie jak kwas cytrynowy i flawonoidy i są powiązane z następującymi korzyściami zdrowotnymi.

Cytryny mogą pomóc w zapobieganiu kamieni nerkowych

Kamienie nerkowe są twardymi grudkami, które tworzą się w jednej lub obu nerkach, gdy w moczu gromadzą się wysokie poziomy pewnych minerałów.

Związek roślinny w cytrynach zwany kwasem cytrynowym może pomóc w zapobieganiu kamieni nerkowych.

Kwas cytrynowy działa w ten sposób, że wiąże się z kryształami szczawianu wapnia i hamuje wzrost kryształów.

Niektóre badania wykazały, że picie soku z cytryny i lemoniady może zapobiec kamicy nerkowej, chociaż potrzeba więcej badań.

Cytryny mogą pomóc zmniejszyć ryzyko choroby serca

Owoce cytrusowe są pełne odżywczych składników odżywczych, a cytryny nie są wyjątkiem.

W rzeczywistości wysoka zawartość witaminy C i związków roślinnych w cytrynach może zmniejszyć pewne czynniki ryzyka chorób serca.

Jedno badanie na ponad 10 000 osób wiązało się z większym spożyciem owoców cytrusowych z niższym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu.

Sok z cytryny może również pomóc w obniżeniu wysokiego poziomu cholesterolu. Wykazano, że związek roślinny występujący w cytrynach zwany limoniną obniża poziom trójglicerydów i „zły” cholesterol LDL.

Cytryny, a wolne rodniki

Cytryny są bogate w przeciwutleniacz witaminy C i inne związki roślinne, które mogą pomóc w zmniejszeniu stresu oksydacyjnego spowodowanego przez wolne rodniki.

Nadmiar wolnych rodników w organizmie może uszkadzać komórki i przyczyniać się do chorób takich jak rak i choroby serca.

Tylko 28 g soku z cytryny zawiera 21% zalecanego spożycia witaminy C. Dieta bogata w witaminę C może zmniejszać ryzyko chorób serca, udaru i niektórych rodzajów raka, takich jak rak przełyku.

Te cierpkie owoce zawierają również potężne związki roślinne zwane flawonoidami. Spożywanie pokarmów bogatych w flawonoidy może zmniejszać ryzyko chorób serca i cukrzycy, a nawet zapobiegać osłabieniu funkcji poznawczych .

PODSUMOWANIE Cytryny zawierają substancje odżywcze i korzystne związki, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, przełyku i cukrzyca. Cytryny mogą również pomóc w zapobieganiu kamieni nerkowych.

Woda z miodem i cytryną

Zarówno cytryny, jak i miód zapewniają korzyści zdrowotne poparte badaniami naukowymi.

Połączenie tych dwóch składników w pysznym drinku może również mieć pewne zalety.

Poniżej znajduje się kilka oświadczeń zdrowotnych dotyczących wody z miodem i cytryną, które są wspierane przez naukę.

Może pomóc w procesie odchudzania

Picie większej ilości wody, w tym wody z cytryną i miodem może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Kilka badań wykazało, że zwiększenie spożycia wody może zwiększyć metabolizm i sprawić, że poczujesz się pełniejszy, co może pomóc ci pozbyć się kilogramów.

W jednym badaniu, w którym uczestniczyło 10 000 uczestników stwierdzono, że osoby, które nie były odpowiednio nawodnione miały większą nadwagę lub otyłość niż osoby odpowiednio nawodnione.

Co więcej picie miodowej wody z cytryną przed posiłkami prowadzi do zmniejszenia ogólnego spożycia kalorii.

Zamiana wysokokalorycznych, słodkich napojów gazowanych i innych napojów słodzonych może również prowadzić do zmniejszenia kalorii i cukru.

Na przykład, 253-gramowa puszka napoju gazowanego zawiera 110 kalorii i aż 30 g cukru.

Z drugiej strony, ta sama porcja wody z miodem i cytryną zawiera około 25 kalorii i 6 g cukru.

Pomocna, kiedy jesteś chory

Ze względu na kojące właściwości miodu i wysoką zawartość witaminy C w cytrynach picie wody z miodem i cytryną może być korzystne, gdy czujesz się nieswojo. Witamina C odgrywa rolę w utrzymaniu zdrowego układu odpornościowego.

Na przykład witamina C pomaga stymulować produkcję białych krwinek, które pomagają organizmowi zwalczać infekcje.

Niektóre badania sugerują, że witamina C może zmniejszyć długość przeziębienia.

Wykazano, że miód zmniejsza nasilenie i częstotliwość kaszlu u dzieci z infekcjami górnych dróg oddechowych, chociaż jego wpływ na dorosłych jest nieznany.

Dodatkowo, ciepły kubek miodowo-cytrynowej wody jest kojącym lekarstwem na ból gardła.

Zdrowie układu trawiennego

Będąc odpowiednio nawilżonym jest niezbędne do utrzymania zdrowego układu pokarmowego. Odwodnienie może powodować zaparcia, powszechny problem u dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych.

Odpowiednie spozywanie płynów jest niezbędne do utrzymania miękkości stolca i zapobiegania zaparciom. Woda z miodem i cytryną może pomóc złagodzić zaparcia poprzez nawilżenie organizmu.

Niektóre badania sugerują, że surowy miód może mieć korzystny wpływ na przyjazne bakterie jelitowe, które pomagają utrzymać układ trawienny w zdrowiu i równowadze.

PODSUMOWANIE Woda z miodem i cytryną może korzystnie wpływać na trawienie i pomagać w odchudzaniu. Może to być również napój kojący, gdy czujesz się osłabiony pod wpływem pogody.

Korzyści zdrowotne, które nie są poparte przez naukę

Woda z miodem i cytryną może przynieść kilka korzyści, wiele stwierdzeń dotyczących tego napoju nie ma naukowych dowodów na poparcie tego napoju.

  • Wypłukuje toksyny: Żaden dowód naukowy nie wspomaga używania wody z cytryną i miodem, aby pozbyć się toksyn. Twoje ciało skutecznie detoksykuje się za pomocą skóry, jelit, nerek, wątroby i układu oddechowego i odpornościowego.
  • Usuwa trądzik: Miód jest korzystny, gdy stosuje się go bezpośrednio na skórę, ale nie ma dowodów na to, że picie tego napoju pomaga w zapobieganiu lub leczeniu trądziku.
  • Rozpuszcza tłuszcz: popularne twierdzenie, że woda ta „rozpuszcza tłuszcz” jest fałszywe. Najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej jest spożywanie zdrowej diety i zwiększenie liczby spalanych kalorii.
  • Zwiększa wydajność poznawczą: Niektórzy twierdzą, że picie wody z miodem i cytryną może poprawić pamięć lub zwiększyć funkcję mózgu. Nie ma jednak dowodów naukowych potwierdzających takie twierdzenia.

PODSUMOWANIE Nie ma dowodów naukowych potwierdzających twierdzenie, że woda z miodem i cytryną może poprawić funkcje poznawcze, pobudzić funkcje mózgu, spalić tłuszcz lub usunąć trądzik.

Woda z miodem i cytryną przepis

Wystarczy wymieszać sok z połowy cytryny i łyżeczkę surowego, wysokiej jakości miodu w szklance ciepłej wody.

Napój ten jest najczęściej spożywany na ciepło (max. 40 stopni C), ale może być również schłodzony.

Możesz dostosować ilość soku z cytryny lub miodu, aby dopasować je do swojego gustu. Pamiętaj jednak, że miód jest źródłem kalorii i cukru.

Tak przygotowaną wodę można spożywać o każdej porze dnia, w tym jako relaksujący napój przed snem.

Ponieważ zawiera sok z cytryny, po wypiciu tego napoju płukanie ust zwykłą wodą jest ważne, aby zneutralizować kwas i zapobiec erozji szkliwa zębów.

PODSUMOWANIE Woda z miodem i cytryną jest łatwa w przygotowaniu i można ją pić o każdej porze dnia.

Woda z miodem i cytryną podsumowanie

To smaczny i kojący napój, który ma pewne korzyści zdrowotne. Jest to dobra opcja dla tych, którzy szukają mniej kalorycznej alternatywy dla napojów gazowanych i innych napojów słodzonych.

Może być również przydatne w przypadku infekcji, przeziębienia lub problemów z górnymi drogami oddechowymi.

Nie ma żadnych naukowych dowodów na poparcie twierdzeń promujących stosowanie wody z cytryną i miodem w celu detoksykacji, spalania tłuszczu.

Chociaż woda z cytryną i miodem jest wspaniałym napojem, nie powinna zastępować czystej wody w diecie.

Zobacz Też: