Strona głównaZdrowieLeki przeciwbiegunkowe mogą utrzymywać toksyny uwięzione w organizmie

Leki przeciwbiegunkowe mogą utrzymywać toksyny uwięzione w organizmie

Popularne

Biegunka jest powszechnym rodzajem rozstroju żołądkowo-jelitowego lub infekcji. Powoduje częste i nadmierne wypróżnianie się w postaci nieprawidłowo wodnistych stolców i bóle brzucha.

biegunka

Jeśli u Ciebie lub jednego z Twoich dzieci niedawno pojawiła się biegunka, pierwsze pytanie, jakie prawdopodobnie zadasz, brzmi: „Czy możesz mi powiedzieć, jak zatrzymać biegunkę szybko?”

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z opisanych powyżej objawów, być może dotknął Cię ostry przypadek biegunki. Ostra biegunka trwa jeden lub dwa tygodnie, podczas gdy jesteś chwilowo chory. Możesz również mieć biegunkę przewlekłą, która utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni.

Oficjalnie masz biegunkę, jeśli masz bardzo luźne lub wodniste stolce trzy lub więcej razy w ciągu 24 godzin.

Wierz lub nie, ostra biegunka może być jednym z najlepszych mechanizmów obronnych Twojego organizmu przed tymczasową infekcją lub wirusem. Chociaż są niewygodne i nieprzyjemne, krótkotrwałe objawy biegunki pomagają szybko wydalić szkodliwe substancje z przewodu pokarmowego, zanim będą miały szansę spowodować jeszcze więcej problemów lub komplikacji.

Przewlekłe objawy biegunki, z drugiej strony, są nieco inne. Mają tendencję do przychodzenia i odchodzenia w zależności od innych czynników związanych z dietą i stylem życia. Obejmują one stan twojego układu odpornościowego i poziom stresu, z którym masz do czynienia.

Badania pokazują, że przewlekła/trwała biegunka występuje u około 3 procent osób podróżujących do krajów rozwijających się (znana również jako biegunka podróżnych). Ostra biegunka jest zazwyczaj łatwa do wyleczenia bez leków lub poważnej interwencji.

Jednak przewlekła biegunka jest bardziej problematyczna. Może powodować odwodnienie i niedobory składników odżywczych, jeśli nie jest odpowiednio traktowana.

Co powoduje przewlekłą biegunkę? Choroby układu trawiennego, takie jak zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, przerost bakterii w jelicie cienkim (SIBO) – zaburzenie jelita cienkiego – i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, często powodują przewlekłą biegunkę.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby naturalnie leczyć oba rodzaje biegunki. Poniżej poznasz kroki, które możesz podjąć, aby zagęścić stolec, nawodnić się i pokonać objawy biegunki.

Przyczyny

Biegunka jest naturalną reakcją na odwodnienie, infekcję lub toksyny, które muszą zostać wydalone z układu pokarmowego. Przykłady obejmują pewne rodzaje bakterii, pasożyty, alergie pokarmowe lub inne mikroby.

Jednym z zagrożeń związanych z biegunką jest to, że może ona sprawić, że będziesz jeszcze bardziej odwodniony i chory, jeśli już jesteś chory. Dzieje się tak, ponieważ sprawia, że organizm zbyt szybko traci zbyt dużo wody i minerałów, w tym elektrolitów, takich jak sód.

Jeśli nie jesteś jeszcze zaznajomiony z objawami, które są typowe dla biegunki, oto najczęstsze z nich:

 • Częste wypróżnienia, w tym chodzenie do toalety częściej niż jeden do dwóch razy dziennie
 • Wodnisty kał lub „luźne” stolce
 • Bóle brzucha, skurcze, a czasem wzdęcia brzucha
 • Czasem nudności i wymioty
 • Bóle brzucha, a czasem utrata apetytu, trudności z jedzeniem wystarczającej ilości i/lub utrata wagi
 • Zwiększone pragnienie, z powodu utraty większej ilości wody niż zwykle podczas częstego chodzenia do toalety
 • Czasami objawy gorączki w zależności od tego, co jest przyczyną biegunki (takie jak infekcja lub choroba)
 • Objawy odwodnienia, które mogą obejmować osłabienie, mgłę mózgową, rozstrój żołądka, zawroty głowy i zmiany ciśnienia krwi

Klucz do nauki, jak zatrzymać objawy biegunki, gdy już się zaczęły i zapobiec ich powrotowi w przyszłości, zależy od podstawowych przyczyn tego stanu. Biegunka może rozwinąć się z różnych powodów, w tym odwodnienia, chorób lub zatrucia pokarmowego.

Dzieci, niemowlęta, dorośli i osoby starsze mogą rozwinąć biegunkę z różnych powodów. Należą do nich trudności z prawidłowym trawieniem pokarmów, zespół nieszczelnego jelita, stres emocjonalny związany z IBS lub niepicie wystarczającej ilości wody.

Czynniki ryzyka

Co najczęściej powoduje wodnistą biegunkę u dorosłych? Przyczyny i czynniki ryzyka biegunki u dorosłych obejmują:

 • Bacterial infection. Mogą one być przekazywane z osoby na osobę lub zbierane z zanieczyszczonych powierzchni.
 • SIBO, co oznacza, że z powodu braku równowagi dobrych i złych bakterii w jelicie cienkim organizm nie może prawidłowo trawić i wchłaniać składników odżywczych.
 • Alergie pokarmowe, takie jak nietolerancja laktozy (rodzaj cukru występującego w nabiale). Eksperci uważają, że nietolerancja laktozy jest jednym z najczęstszych powodów, dla których zarówno dzieci, jak i dorośli cierpią na biegunkę, zwłaszcza gdy jest ona przewlekła. Co jest zdradliwe w nietolerancji laktozy, to fakt, że może się ona zacząć dopiero w wieku dorosłym lub pojawić się z powodu zmian hormonalnych, takich jak ciąża.
 • Picie zanieczyszczonej wody, która może zawierać pasożyty, bakterie itp.
 • Zatrucie pokarmowe, spowodowane zjedzeniem pokarmu skażonego jakimś rodzajem szkodliwego mikroba.
 • Odwodnienie (nie picie wystarczającej ilości wody lub utrata zbyt dużej ilości wody z powodu wymiotów/choroby lub innych przyczyn).
 • Słabe trawienie i związane z nim stany, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS), choroba zapalna jelit (IBD) lub choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba Crohna.
 • Objadanie się lub zbyt szybkie picie dużej ilości płynów.
 • Jedzenie zbyt dużej ilości niedojrzałych lub przejrzałych owoców.
 • Jedzenie zbyt dużej ilości tłustych potraw, które są trudne do prawidłowego strawienia.
 • Nadmierne spożycie kofeiny lub alkoholu, które może prowadzić do odwodnienia i niestrawności.
 • Stres emocjonalny i niepokój.
 • Skutki uboczne przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza leków zobojętniających. Eksperci uważają, że leki zobojętniające są najczęstszą przyczyną biegunki związanej z lekami, ponieważ zawierają magnez, który może sprawić, że stolec będzie zbyt wodnisty. Jeśli bierzesz te leki, aby kontrolować objawy refluksu kwasowego, najlepiej jest spróbować zmierzyć się z podstawowymi przyczynami niestrawności. Jeśli musisz brać leki, spróbuj tych, które nie zawierają magnezu i zmniejsz ich dawkę. Leki na motorykę – leki pomagające stymulować jelita w celu złagodzenia zaparć – mogą powodować biegunkę.
 • Inne suplementy i leki, w tym antybiotyki, chinidyna, laktuloza i kolchicyna, również mogą powodować biegunkę.
 • Przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy C i magnezu w formie suplementów może powodować to samo.

Jaka jest przyczyna biegunki najczęściej u dzieci i niemowląt? Do przyczyn można zaliczyć:

 • Rotawirus, znany również jako wirusowe zapalenie jelit lub grypa żołądkowa, który jest najczęstszą przyczyną biegunki u dzieci w wieku 2 lat i młodszych. Jednakże wirusowe zapalenie żołądka i jelit może również dotyczyć dorosłych.
 • Alergie pokarmowe, w tym alergia na mleko (nietolerancja laktozy) lub inni powszechni winowajcy, jak orzeszki ziemne, jajka itp.
 • Reakcje na formułę lub czasami z karmienia piersią, jeśli matka spożyła coś, co jest trudne do strawienia.
 • Niewystarczająca ilość płynów lub zbyt duża (np. sok).
 • Infekcje bakteryjne, np. w wyniku dotykania brudnych powierzchni, zabawek lub innych osób, a następnie wkładania rąk do ust. U niemowląt w ośrodkach opieki dziennej stwierdzono wyższe ryzyko zarażenia się bakteriami, które mogą powodować infekcje jelitowe prowadzące do biegunki.
 • Przyjmowanie antybiotyków, które mogą powodować zmiany w jelitach/układzie pokarmowym z powodu zabicia zdrowych bakterii.

Pamiętaj, że to normalne, że niemowlęta i dzieci mają wypróżnienia, które są delikatniejsze niż u dorosłych. Ich stolce mogą też czasami przybierać różne kolory, a wypróżnienia mogą zdarzać się częściej niż raz dziennie (zwłaszcza u niemowląt). Zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju.

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli biegunka Twojego dziecka trwa dłużej niż kilka dni, zwłaszcza jeśli zauważysz również oznaki odwodnienia, takie jak:

 • mniejsza ilość mokrych pieluch
 • suche oczy podczas płaczu
 • suchość w ustach
 • zapadnięte oczy lub senność
 • zwykły nieprzyjemny zapach w trzech lub więcej stolcach z biegunką
 • krwawienie z odbytu lub krew w stolcu
 • ciężka biegunka podczas przyjmowania antybiotyków

Dzieci z biegunką mogą mieć również gorączkę, wydawać się bardzo niespokojne lub niezainteresowane jedzeniem.

Jak zatrzymać biegunkę

O ile nie masz objawów biegunki przez więcej niż jeden do dwóch tygodni, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewien, dlaczego one się dzieją i nie wydają się być coraz lepsze od leczenia opisanego powyżej, zwykle nie jest konieczne, aby zobaczyć się z lekarzem. Jeśli zdecydujesz się uzyskać profesjonalną opinię, lekarz prawdopodobnie zaleci niektóre z następujących metod leczenia biegunki:

 • Leki przeciwbiegunkowe: Leki te, znane również jako leki przeciwruchowe, mogą pomóc szybko zamknąć objawy biegunki, ale to niekoniecznie zawsze jest dobre. Ponieważ biegunka jest jednym z naturalnych mechanizmów pozbywania się przez organizm toksyn i drobnoustrojów, które dostały się do przewodu pokarmowego, niedopuszczenie do tego „oczyszczania” może oznaczać, że szkodliwe bakterie pozostaną w organizmie dłużej. Z tego powodu wielu lekarzy zaleca obecnie, aby „przeczekać” ostre przypadki biegunki bez przyjmowania leków przeciwruchowych, jeśli tylko jest to możliwe, o ile nie grożą ci komplikacje i starasz się w naturalny sposób zwalczać odwodnienie.
 • Stosowanie diety eliminacyjnej: Jeśli cierpisz na przewlekłe objawy biegunki, to twój lekarz prawdopodobnie zaleci ci, abyś spróbował wskazać, które pokarmy są dla ciebie problematyczne do strawienia poprzez zastosowanie diety eliminacyjnej. Oznacza to, że należy unikać pewnych pokarmów, takich jak nabiał, przez określony czas, aby stwierdzić, czy objawy ulegną poprawie. Po dodaniu podejrzanego pokarmu z powrotem do diety możesz śledzić, czy objawy powracają, a następnie podjąć decyzję, czy powinieneś unikać tego pokarmu na dobre.
 • Pozostawanie nawodnionym i jedzenie lekkich, mdłych pokarmów, aż poczujesz się lepiej (więcej na temat tych zabiegów poniżej).

Jak naturalnie zatrzymać biegunkę: 5 Home Remedies

1. Jedz pokarmy uspokajające i takie, które są łatwe do strawienia

Co jeść, gdy masz biegunkę? Oto kilka najlepszych pokarmów, które pomogą Ci zatrzymać objawy biegunki:

 • Jedz lekko – Im więcej jedzenia spożywasz, tym ciężej muszą pracować Twoje organy trawienne. Prawdopodobnie nie będziesz miał zbyt dużego apetytu podczas biegunki, więc staraj się jeść niewielkie ilości rozłożone w ciągu dnia.
 • Proste pokarmy, które są łatwe do strawienia – Przez pierwsze kilka dni trzymaj się diety złożonej z nijakich pokarmów, takich jak proste, pełne ziarna, banany, ryż, jabłka i tosty. Pokarmy te, znane również jako dieta BRAT, są łatwe dla układu trawiennego i mogą dostarczyć trochę błonnika, który pomoże zwiększyć objętość stolca.
 • Olej lniany – Wykazano, że skraca on czas trwania biegunki.
 • Owoce i warzywa – Dostarczają one wodę, błonnik i elektrolity. Spróbuj zrobić smoothie lub sorbet z owoców i warzyw gotowanych na parze, aby ułatwić ich trawienie. Monitoruj jednak swoje objawy, aby upewnić się, że się nie nasilą, ponieważ niektórzy ludzie źle reagują na zbyt dużą ilość naturalnego cukru.
 • Surowy miód i imbir – Niektórzy ludzie uważają, że niewielka ilość miodu i korzenia imbiru dodana do herbaty ziołowej (patrz poniżej) pomaga ukoić żołądek i zmniejszyć podrażnienie.

Jakie pokarmy powodują biegunkę? Oto pokarmy, których należy unikać, gdy masz ostrą biegunkę lub cierpisz na przewlekłe objawy, które wciąż powracają:

 • Konwencjonalny nabiał – Przetworzony nabiał może być ciężkostrawny i może pogorszyć biegunkę. Jednak surowy nabiał, taki jak jogurt lub kefir, jest bogaty w probiotyki, które mogą wspierać pracę jelit.
 • Wszelkie potencjalne alergeny – Jak wspomniano powyżej, biegunka może być wynikiem alergii pokarmowych, takich jak gluten, orzechy, skorupiaki i nabiał.
 • Przetworzone tłuszcze i oleje – Zbyt duża ilość tłuszczu może rozregulować twój wrażliwy żołądek i pogorszyć biegunkę. Może to obejmować tłuszcze z pakowanych produktów z rafinowanymi olejami roślinnymi, fast foodów, tandetnych potraw, przetworzonych mięs lub smażonych potraw.
 • Dodany cukier i sztuczne słodziki – Bakterie uwielbiają jeść cukier, a cukier w wielu przypadkach obniża odporność i funkcjonowanie układu trawiennego.
 • Kofeina – Kofeina może stymulować mięśnie w przewodzie pokarmowym, zwiększając ruchy jelit i skurcze.
 • Napoje gazowane, cukrowe
 • Alkohol
 • Potencjalnie pokarmy z węglowodanami FODMAP, jeśli pogarszają Twoje objawy. Reakcje różnią się w zależności od osoby, ale problematyczne pokarmy mogą obejmować gruszki, owies, fasolę/rośliny strączkowe, pszenicę, kukurydzę, soję, ziemniaki i każdy rodzaj otrębów.

2. Stay Hydrated

Chcesz wiedzieć, jak zatrzymać objawy biegunki, takie jak zawroty głowy czy osłabienie, które są związane z odwodnieniem? Picie wystarczającej ilości wody jest krytyczne, gdy tracisz tak dużo w stolcu.

Aby utrzymać objawy odwodnienia od pogorszenia się, gdy masz biegunkę, spróbuj wypić 16 uncji płynów mniej więcej co godzinę. Możesz również uzyskać płyny poprzez picie domowego bulionu kostnego, który dodatkowo dostarcza wielu składników odżywczych, których potrzebujesz (jak aminokwasy i elektrolity). Herbaty ziołowe, w tym imbir, mięta pieprzowa, kora owsa, lukrecja/fennel lub herbata z granatu (bezkofeinowa), mogą również pomóc w ukojeniu żołądka.

Chociaż nie jest to dobre rozwiązanie dla każdego, picie wody kokosowej (naturalne źródło elektrolitów), świeżego soku warzywnego lub ssanie domowych lodów owocowych może być również dobrym sposobem na dostarczenie do organizmu większej ilości wody i składników odżywczych. Nie spożywaj jednak zbyt dużo soków lub zbyt dużo płynów zbyt szybko, jeśli zauważysz, że pogarsza to biegunkę.

Możesz ocenić, czy tracisz zbyt dużo wody, zwracając uwagę na kolor swojego moczu, a także na to, jak bardzo jesteś spragniony. Jeśli nie musisz często oddawać moczu, ale kiedy to robisz, twój mocz jest bardzo ciemnożółty, pij więcej wody. Pij tak, by twoje pragnienie było normalne, a mocz jasnożółty.

3. Get Enough Rest

Unikaj zbyt wielu ćwiczeń lub wytężonej aktywności fizycznej, gdy masz do czynienia z biegunką. Szanse są takie, że będziesz czuł się słaby i trochę wyczerpany, i możesz nie spać dobrze, podczas gdy objawy się utrzymują.

Daj swojemu ciału szansę na powrót do zdrowia poprzez wystarczającą ilość snu (siedem do dziewięciu godzin na noc lub więcej), biorąc go na luzie i starając się utrzymać poziom stresu na niskim poziomie.

4. Spróbuj tych suplementów

Niektóre suplementy mogą pomóc poprawić ogólne zdrowie jelit i układu trawiennego, pozwalają na łatwiejsze przetwarzanie żywności i składników odżywczych, które spożywasz, i łagodzą rozstrój żołądka. Polecam wypróbowanie niektórych z poniższych:

 • Probiotyki (50 miliardy jednostek dziennie): Probiotyki pomagają zwalczać infekcje i mogą pomóc w rekolonizacji jelit zdrowymi bakteriami. Są one dostępne w formie suplementów, a także w hodowanych/fermentowanych pokarmach.
 • Enzymy trawienne (2 przed każdym posiłkiem): Enzymy te pomagają w absorpcji składników odżywczych.
 • Glutamina w proszku (5 gramów 2x dziennie): Glutamina to aminokwas, który pomaga naprawić przewód pokarmowy, szczególnie ważny dla osób z przewlekłą biegunką. Jest dostępna w formie suplementu, a także naturalnie w bulionie kostnym.
 • Sok z aloesu (1/2 filiżanki przyjmowany około 3x dziennie): Aloes jest leczniczy dla wyściółki układu pokarmowego i łatwy do rozłożenia.
 • Surowy kiełkujący błonnik z nasion lnu i chia (2-3 łyżki stołowe dziennie): Rozpuszczalny błonnik znajdujący się w nasionach może pomóc zagęścić stolce i zmniejszyć częstotliwość biegunki.

5. Używaj olejków eterycznych

Badania wykazały, że olejek eteryczny z mięty pieprzowej może zmniejszyć stan zapalny jelit i uspokoić przewód pokarmowy, zmniejszając luźne stolce. Badania wykazały również, że olejek z mięty pieprzowej posiada aktywne składniki, w tym mentol lub monoterpeny, które mają właściwości przeciwskurczowe dzięki zdolności do blokowania kanałów wapniowych w obrębie mięśni gładkich jelit. Pomaga to powstrzymać skurcze, częste eliminacje i bóle.

W jednym z przeglądów stwierdzono, że osiem z 12 badań kontrolowanych placebo wykazało statystycznie istotne pozytywne efekty na korzyść olejku z mięty pieprzowej w porównaniu z grupami kontrolnymi/placebo.

W niektórych badaniach stwierdzono, że stosowanie olejku z mięty pieprzowej wydaje się być najskuteczniejsze w łagodzeniu bólu brzucha w biegunce u osób z zespołem jelita drażliwego z przewagą biegunki, który często jest spowodowany wieloma czynnikami i może być trudny do leczenia. W jednym z podwójnie ślepych, randomizowanych, kontrolowanych placebo badań z udziałem 74 pacjentów z IBS stwierdzono, że po sześciu tygodniach stosowania olejku z mięty pieprzowej trzy razy dziennie, ból brzucha i jakość życia uległy znacznej poprawie w porównaniu z grupą placebo, która nie stosowała mięty pieprzowej.

Jak zatrzymać biegunkę u niemowląt i dzieci

Niemowlęta są szczególnie podatne na odwodnienie, które może wystąpić wraz z biegunką. Ponadto, są one bardziej narażone na biegunkę z powodu alergii lub chorób, ponieważ ich układy odpornościowe nie są jeszcze w pełni rozwinięte lub silne.

Szacuje się, że 3 procent niemowląt jest uczulonych na białka znajdujące się w nabiale. Obejmuje to nabiał znajdujący się w większości preparatów, jak również nabiał uzyskany z mleka matki, jeśli matka spożywa nabiał.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę, wskazujące na alergię na białka mleka, obejmują wymioty i rozwój wysypki, oprócz biegunki.

Nie jest bezpiecznie podawać niemowlętom lub małym dzieciom leków przeciwbiegunkowych, które są przeznaczone dla dorosłych. Zamiast tego zaleca się wypróbowanie tych metod leczenia:

 • Podawaj niemowlęciu/dziecku więcej płynów niż normalnie. Zaoferuj dużo płynów. Spróbuj częściej oferować mleko matki lub butelkę z wodą. Pamiętaj jednak, że napoje słodzone, takie jak sok, mogą pogorszyć objawy biegunki, więc unikaj ich.
 • Większość pediatrów zaleca obecnie, aby próbować podawać niemowlętom/dzieciom źródło elektrolitów, kiedy doświadczają biegunki, zwłaszcza w celu zastąpienia utraconego sodu.
 • Podawaj im pokarmy probiotyczne. Kulturowe lub sfermentowane pokarmy jak kefir, jogurt, hodowlane warzywa lub suplementy, a nawet krople doustne, wszystkie zawierają probiotyki. Pomagają one przywrócić zdrowe bakterie w przewodzie pokarmowym i mogą być przydatne w zmniejszaniu wielu form zaburzeń trawiennych.
 • Jeśli u Twojego dziecka pojawi się podrażnienie skóry i pieluszkowe zapalenie skóry z powodu częstej zmiany pieluszek, bądź bardzo delikatny. Użyj ściereczki i ciepłej wody, aby oczyścić dziecko zamiast chusteczek i dużej ilości wysuszającego mydła. Pozwól skórze wyschnąć na powietrzu. Następnie zastosuj maść lub barierę ochronną przed wilgocią, taką jak wazelina lub tlenek cynku.
 • Biegunka powinna ustąpić w ciągu jednego do trzech dni, jeśli dziecku zacznie się polepszać. Jeśli nie ustąpi, zadzwoń do lekarza. Będziesz chciał wykluczyć inne problemy zdrowotne i upewnić się, że dziecko nie cierpi na infekcję jelitową lub drożdżową.

Środki ostrożności

Zazwyczaj najlepiej jest spróbować leczyć ostrą biegunkę na własną rękę przez kilka dni, śledząc, czy objawy poprawiają się z pomocą powyższych zaleceń, podczas gdy ty czekasz. Jednak należy udać się do lekarza, jeśli biegunka występuje u niemowląt lub małych dzieci przez więcej niż kilka dni z rzędu, osób starszych, każdego, kto ma niedowagę i już cierpi na problemy zdrowotne, lub kogoś, kto rozwija bardziej poważne objawy, w tym:

 • Krew lub śluz w stolcu
 • Utrata wagi
 • Gorączka

Zwróć uwagę na oznaki, że stajesz się odwodniony, i podjąć kroki, aby pić więcej wody i uzyskać elektrolity. Jeśli masz zawroty głowy, jesteś bardzo słaby lub zdezorientowany, to skonsultuj się z lekarzem, aby uniknąć komplikacji.

Końcowe myśli

 • Biegunka jest częstym problemem, który występuje, gdy twoje wypróżnienia (lub stolce) stają się bardzo luźne, częste i/lub wodniste. Może być ostry (krótkotrwały) lub przewlekły, trwający dłużej niż dwa do trzech tygodni.
 • Biegunka jest spowodowana przez czynniki, w tym alergie pokarmowe, infekcje lub wirusy, odwodnienie, stres i niektóre leki.
 • Naturalne sposoby, aby pomóc pozbyć się biegunki obejmują picie wystarczającej ilości płynów, spożywanie mdłych pokarmów i uzyskanie wystarczającej ilości odpoczynku.

Najnowsze

Podobne artykuły