Sok z brzozy – właściwości zdrowotne, jak go pozyskać

Sok z brzozy jest lekko słodki, przypomina syrop i oferuje wiele korzyści dla twojego zdrowia, nasycony witaminami, białkami, aminokwasami i minerałami. Jego składniki odżywcze obejmują witaminę C, wapń, potas, fosfor, mangan, magnez, sód, cynk i żelazo.

Gładki, jedwabisty sok o smaku zbliżonym do syropu klonowego, choć znacznie lżejszy, był pijany jako tonik dla zdrowia w takich miejscach jak Rosja, Skandynawia i kraje bałtyckie od setek lat w celach leczniczych, a także jako suplement diety, ponieważ ma właściwości odtruwające, przeciwzapalne i oczyszczające.

Jeśli to nie wystarczy, abyś mógł rozważyć wypicie wody brzozowej, te siedem powodów na pewno powinno Cię do tego nakłonić.

1. Obniża poziom cholesterolu

W badaniach wykazano, że związek znajdujący się w soku brzozowym znanym jako saponina ma właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi. Badanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że saponina może obniżać poziom cholesterolu, wiążąc się z cholesterolem i kwasami żółciowymi. Prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu, uniemożliwiając jego wchłanianie zwrotne i zwiększając jego wydalanie.

2. Utrata masy ciała

Woda brzozowa może nawet wspomóc wysiłki odchudzania. Ponieważ pomaga to w eliminacji nadmiaru soli, fosforanów, kwasów moczowych, amoniaku i niektórych leków, pozbycie się tych zanieczyszczeń pomaga w oczyszczeniu dróg moczowych, a co za tym idzie pomaga w zmniejszeniu masy ciała. Powodem, dla którego może to być skuteczne, jest to, że gdy nasze ciało gromadzi toksyny, organizm ma skłonność do zatrzymywania tłuszczu w celu ochrony narządów. Jeśli te toksyny zostaną wyeliminowane, ułatwi to walkę większości z nas z zrzuceniem zbędnych kilogramów.

Nathalie Chantal de Ahna, to kobieta, która testowała sok z brzozy. Zauważyła, że ​​nie tylko straciła na wadze, ale jej skóra była czystsza i czuła się lepiej. Tym, którzy chcieliby spróbować poleca odtruwanie wodą brzozową (sokiem) poprzez picie 3/4 szklanki na pusty żołądek codziennie przez cztery do sześciu tygodni.

3. Wspomaga zdrowie wątroby

Ponieważ woda z brzozy pomaga wyeliminować toksyny, nie jest zaskoczeniem, że działa ona również na rzecz poprawy zdrowia tego organu, ponieważ wątroba nie jest zmuszana do robienia więcej niż to było zamierzone. Sok brzozowy pomaga pozbyć się toksyn, które przetwarza wątroba, takich jak tłuszcze nasycone, alkohol, pestycydy i wiele innych.

Badanie z 2012 r. opublikowane w Polskim Towarzystwie Botanicznym wykazało, że sok z brzozy może być uważany za suplement diety wspomagający wątrobę.

4. Elastyczna, lśniąca skóra

To, że Nathalie of Mind Body Green uzyskała czystszą skórę po zastosowaniu wody brzozowej jako części detoksyku, jest korzyścią dobrze znaną wielu użytkownikom soku z brzozy, w tym dietetykom. Dietetyczka, trenerka Candice Van Eeden, która szeroko przebadała zalety brzozowej wody, twierdzi, że ponieważ jest w stanie skutecznie eliminować toksyny, naturalnym rezultatem jest elastyczna i lśniąca skóra. Nie tylko można go wykorzystać do osiągnięcia tych skutków poprzez jego picie, ale można go również stosować bezpośrednio na skórę. Uważa się, że chroni skórę przed zewnętrznymi naprężeniami, takimi jak promienie UV i zanieczyszczenia, a także poprawia elastyczność skóry.

Sprawdź to ➡ ➡  Pozwól, że pokażę ci 10 sekretów oleju kokosowego

5. Szybsze gojenie się ran

Oprócz oczyszczania skóry, a nawet pomagania w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik i egzema, ponieważ woda brzozowa stymuluje wzrost komórek skóry i naskórka, znane jest również przyspieszenie gojenia się ran. W badaniu przeprowadzonym w czasopiśmie PLOS One autorzy zauważyli, że sok z brzozy został użyty przez Indian północnoamerykańskich, którzy nakładali go na swoje rany, aby przyspieszyć proces gojenia.

6. Usuwanie bólu w stawach

Dietetyczka Candice Van Eeden również zauważyła korzyści z wody brzozowej, jeśli chodzi o ból stawów. Sok z brzozy jest dobrze znany w leczeniu stanów takich jak zapalenie stawów i zapalenie kości i stawów, ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć obrzęk. Dodatkowo, Van Eeden mówi, że ponieważ nagromadzenie kwasu moczowego w organizmie jest toksyczne, nadmiar kwasu moczowego może powodować bóle stawów, a nawet zapalenie stawów. Wysiłek fizyczny jest jednym z czynników, który może powodować nadmierne stężenie kwasu moczowego w organizmie i zauważa, że ​​około 1 na 5 osób doświadcza tego stanu.

Regularne picie wody z brzozy może pomóc w zapobieganiu nagromadzeniu się kryształów w stawach, aby zapobiec powstawaniu bólu w pierwszej kolejności. Możesz nawet zastosować go na dotknięte stawy bezpośrednio, wykonując kompres z parowanych, zmatowionych liści brzozy, aby pomóc złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny, a także wypić go, aby pomóc w leczeniu od wewnątrz.

7. Redukuje ubytki

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko powstawania ubytków, a tym samym zmniejszyć liczbę wizyt u dentysty pomocne może być spożywanie wody brzozowej. Pomaga w poprawie zdrowia jamy ustnej dzięki substancji znanej jako ksylitol. Jest to rodzaj naturalnego cukru, o którym wiadomo, że zapobiega powstawaniu próchnicy, ponieważ niektóre typy bakterii, o których wiadomo, że powodują próchnicę, nie są w stanie używać jej jako źródła pożywienia, jak podaje California Dental Association.

Jak pozyskać sok z brzozy

Ze względu na rosnącą popularność staje się coraz bardziej dostępny na rynkach i sklepach ze zdrową żywnością. Jednak pamiętaj, że jest on pasteryzowany i ma o wiele mniej właściwości zdrowotnych. Dlatego lepiej jest samemu pozyskać świeży sok z brzozy, oczywiście jeżeli mieszkasz w okolicach, gdzie rosną brzozy.

Sok z brzozy kiedy go pozyskiwać. Jeśli masz brzozy w swoim rejonie, możesz uzyskać sok w dowolnym momencie, gdy temperatury są powyżej zera, zwykle od marca do początku listopada, w zależności od tego gdzie mieszkasz.

Czego szukać. Można je łatwo zidentyfikować za pomocą białej i szarej kory. Najczęściej spotykane są biała i srebrna brzoza. Poszukaj drzew, które mają co najmniej 25 cm średnicy. Nie mają żadnych oznak choroby, typu grzyby na pniu czy też obumierające, suche gałęzie.

Pozyskiwanie soku z brzozy. Uzyskanie wody z brzozy jest dość łatwe, pod warunkiem posiadania podstawowego wyposażenia. Potrzebne ci będzie wiertło, pojemnik do zbierania soku, rurka lub kranik. Jeśli używasz butelki można ją przymocować do drzewa za pomocą liny, sznurka. Możesz włożyć rurkę do otworu w drzewie, a następnie spuścić ją do butelki, która stoi na ziemi.

Kiedy będziesz gotowy, po prostu wybierz punkt w odległości około 1 metra od podstawy drzewa. Następnie wywierć otwór w górę pod kątem około 30 stopni. Jak tylko powstanie otwór zacznie wypływać z niego prawie natychmiast, sok, który wygląda jak woda. Teraz pozostaje tylko zamontować rurkę albo kranik i zbierać sok.

Upewnij się, że pojemnik jest przykryty, aby uniknąć dostania się owadów do soku. Może to zająć kilka godzin, a nawet dzień, aby zebrać około 4 litrów soku z brzozy. Wodę brzozową można dalej zbierać, dopóki płyn nie zacznie być mętny lub przestanie płynąć.

Sok z brzozy przechowywanie. Chociaż smakuje jak woda, można zauważyć subtelny słodki i świeży smak. Nie pozostaje długo świeży, więc musisz go przechowywać w lodówce i wypić w ciągu maksymalnie 3 dni. Jeśli pozostawisz go w temperaturze pokojowej, zacznie fermentować jeszcze szybciej. Możesz również dodać do niego imbir i kurkumę.

Sprawdź to ➡ ➡  Pokrzywa - właściwości, działanie, przeciwwskazania, herbata

Czy warto kupować sok z brzozy?

Sok z brzozy, a cena? Cena jest wygórowana, a do tego wszystkiego dochodzi, że woda brzozowa ta stojąca na sklepowych półkach poddawana jest procesowi pasteryzacji. Co prowadzi do obniżenia wielu korzyści zdrowotnych jakie wynikają z soku z brzozy.


ZOBACZ TAKŻE